Kas yra „Blockchain“? Paprastas paaiškinimas
„Blockchains“ remia Bitcoin ir kitas kriptovaliutas. Tačiau jie taip pat naudojasi ne tik mokėjimo paslaugomis.
Taigi, kas yra „blockchain“? Kaip jie veikia? O kam galite naudoti „blockchain“? Skaitykite toliau, kad sužinotumėte.
Kas yra „Blockchain“?
„Blockchains“ yra „paskirstytos knygos“, kuriose saugomi skaitmeniniai duomenys. Kiekvienas dalyvis gauna esamų duomenų kopijas ir galimybę patvirtinti naujus duomenis.
Iliustruokime, priešindami blokų grandinę su banku.
Jūsų bankas tvarko centrinę visų klientų duomenų bazę („knygą“). Tai gali išsaugoti sąskaitų numerius, likučius, operacijas ir dar daugiau. Kai bendraujate su savo sąskaita (pvz., Atsiimdami pinigus ar atlikdami pavedimą), bankas atnaujina savo įrašus.
Tik bankas turi prieigą prie knygos, taigi, jei jis nusprendžia atlikti pakeitimą (net ir tą, kuris yra neteisingas), jūs negalite daug ką pakeisti, kad pateiktumėte skundą.
Kaip veikia „Blockchains“?
Išplatintos knygos yra daug protingesnės nei centralizuotos knygos. Užuot turėję vieną asmenį ar įmonę, kuriai tenka vienintelė atsakomybė už duomenis, daugelis žmonių turi išplatintos knygos kopijas ir yra nedaug apribojimų, kurie gali prisijungti.
Kiekvienas vartotojas (žinomas kaip „mazgas“) saugo visos knygos kopiją. Kiekvienai operacijai tai patvirtina keli mazgai, o tada visi mazgai atnaujina savo įrašus, kad viskas būtų atnaujinta ir sinchronizuota.
Kiekviena nauja operacija susiejama su daugybe kitų operacijų iš to paties laikotarpio į „bloką“, o kiekvienas naujas blokas yra saugomas nenutrūkstamoje grandinėje – „blockchain“.!
Siunčiant šifravimą, jūsų piniginė pateikia viešąjį raktą kartu su skaitmeniniu parašu. Skaitmeninis parašas yra unikalus ir generuojamas naudojant privatųjį raktą. Naudodami parašą ir viešąjį raktą, kiti mazgai gali neatskleisti privataus rakto, kad tai teisėta operacija. Perskaitykite mūsų kripto piniginės išteklius, kad sužinotumėte daugiau.
(Pastaba: Jei jus domina techniniai „blockchain“ aspektai, pabandykite užsiregistruoti į „blockchain Udemy“ kursą, kad sužinotumėte daugiau.)
Kiek saugūs yra „Blockchains“?
Nėra centralizuotos valdžios, kuri galėtų manipuliuoti „blockchain“. Jei įsilaužėlis pradėtų keisti įrašus vienoje knygoje, visi kiti mazgai tai atmetė, nes nauji įrašai neatitiks visų kitų saugomų duomenų.
Vienintelis būdas manipuliuoti duomenimis yra kiekvieno mazgo sąmokslas kartu, o tai mažai tikėtina. „Bitcoin“ atveju visame pasaulyje yra maždaug 10 000 skirtingų „Bitcoin“ mazgų.
Kai kurie „blockchain“ yra jautrūs 51 proc. Atakų, kai užpuolikų grupė valdo daugiau nei pusę „blockchain“ skaičiavimo galios. Dideliems tinklams, pvz., „Bitcoin“ blokų grandinei, tai yra mažai tikėtina, bet tai išlieka grėsmė mažesniems blokų tinklams, turintiems mažiau kalnakasių.
(Pastaba: Nė vienas blogiausių visų laikų kriptografinių įsilaužimų neatsirado dėl sugadintų blokinių grandinių.)
Kripto vagystė
Jūsų viešasis raktas nėra jautrus, tačiau privatus raktas yra. Tik tikras sąskaitos savininkas turėtų turėti prieigą prie privataus rakto. Jei kas nors tai sužinos, jūsų sąskaita gali būti ištuštinta. Jei norite, kad jūsų monetos būtų saugios, turėtumėte pasidomėti geriausiomis kriptovaliutų šaltomis piniginėmis.
Ar „Blockchain“ yra naudojamos realiame pasaulyje?
Nors daugelis „blockchain“ saugo tik išsamią operacijų informaciją, „blockchain“ technologija vaidina vis svarbesnį vaidmenį mus supančiame pasaulyje būdais, kurie neturi nieko bendra su finansais ir mokėjimais. „Blockchain“ galima saugoti visų rūšių duomenis: medicininius įrašus, saugias žinutes, išmaniąsias sutartis ir kt. Štai kodėl atsirado keletas populiariausių kriptovaliutų pasaulyje.
Kai kurie įdomesni „blockchain“ naudojimo atvejai yra nykstančių rūšių apsauga, kova su dailės klastojimu ir maisto saugos standartų vykdymas. Net „Facebook“, atrodo, pasmerktas Svarstyklių projektas remiasi „blockchain“.
Išmaniosios sutartys „Blockchain“
Vienas iš patraukliausių naudojimo atvejų yra išmaniųjų sutarčių sudarymas blokų grandinėje.
Protinga sutartis yra kodo dalis, gyvenanti „blockchain“ tinkle ir galinti įgyvendinti (o ne tik apibūdinti) konkretaus susitarimo sąlygas. Protingos sutartys galėtų būti naudojamos perkant namus, rinkimus ir netgi tapatybės valdymą bei apsaugą.
Dažniausiai naudojama intelektualių sutarčių blokų grandinė yra „Ethereum“.
„Blockchains“ galutiniams vartotojams
Pažangios sutartys ir nykstančių rūšių apsauga yra gerai. Bet ar yra kokių nors būdų, kaip galite naudoti „blockchain“ savo kasdieniame gyvenime?
Na taip. Pavyzdžiui, dabar galite transliuoti muziką „blockchain“ naudodami tokias paslaugas kaip „Audius“ ir „BitSong“. Arba galite užsiregistruoti naudoti „blockchain“ pagrįstas „Twitter“ alternatyvas, tokias kaip „Mastodon“ ir „Peepeth“.
Žmonės, daug laiko praleidžiantys internete, turėtų patikrinti „Brave“ naršyklę ir BAT prieigos raktą (jums moka už naršymą svetainėse su skelbimais).
O kaip su „Reddit“ alternatyvomis „blockchain“? Galite juos naudoti, kad gautumėte kriptografiją mainais į savo aukštos kokybės turinį. Kai kuriems žmonėms pavyksta uždirbti kelis šimtus dolerių per mėnesį. Populiariausia „Reddit“ alternatyva „blockchain“ yra „Steemit“.
Jūs netgi galite rasti „blockchain“ pagrįstas „Wikipedia“ alternatyvas ir decentralizuotas tiesioginių pranešimų programas.
Jei esate tikras „blockchain“ mėgėjas, galite išeiti ir nusipirkti „blockchain“ išmanųjį telefoną arba žaisti žaidimus „blockchain“, ir net kalbama apie naują „decentralizuotą internetą“. Stebėkite šią erdvę.
(Pastaba: Jei nesate tikri, kuo decentralizuota programa skiriasi nuo įprastos, peržiūrėkite mūsų paaiškinimo straipsnį.)
„Blockchain“ naudojimo trūkumai
Iki šiol piešėme rožinį „blockchain“ pranašumų vaizdą. Bet kaip ir viskas, yra ir keletas trūkumų.
Kai kurie iš žymiausių „blockchains“ problemų yra teisinio pobūdžio:
- Kurios šalies įstatymai turi precedentą decentralizuotame tinkle?
- Kas vykdo protingas sutartis ginčo atveju?
- Kas nutiks jūsų asmens duomenims, kai paliksite „blockchain“ (pavyzdžiui, „blockchain“, naudojamą sveikatos priežiūros sektoriuje)?
- Kas yra atsakingas už „blockchain“ reguliavimą?
Šiuo metu niekas neturi atsakymų.
Taip pat galite išgirsti privačių „blockchain“ pavyzdžių. Privatūs „blockchains“ skiriasi nuo viešųjų „blockchains“ dėl padidėjusios centralizacijos. Kai kurie žmonės tvirtina, kad privatus „blockchain“ net neatitinka visų pirma vadinamų „blockchain“ reikalavimų. Jie gali palikti jus labiau veikiamus blogiems aktoriams ir kūrėjų užgaidoms.
Sužinokite daugiau apie „Bitcoin“ ir „Crypto“
Jei norite suprasti, kaip blokų grandinės tinka platesnei kriptografijos pramonei, peržiūrėkite mūsų „Bitcoin“ ir „cryptocurrency“ vadovą.