Kas yra decentralizuotos programos? 5 DApps pavyzdžiai
Decentralizuotos programos (DApps) veikia virš „blockchain“ technologijos ir integruojamos su ja.
„Bitcoin“ pati yra decentralizuota programa. „Bitcoin“ yra platinamas „blockchain“ sprendimas, leidžiantis atlikti finansines operacijas. Tikriausiai galite susidaryti idėją, kas apibrėžia DApp.
„Ethereum“ baltoji knyga kuris apibrėžė ankstyvąjį „Ethereum“ tinklą, padalino DApps į tris pagrindines kategorijas:
- Finansinės programos. Pateikite vartotojams finansų valdymo metodus, tiek fiat, tiek kriptografinius, įskaitant santaupas, testamentus ir „net kai kurias visiško masto darbo sutartis“.
- Pusiau finansinės programos. Įtraukite pinigus, tačiau finansai nėra pagrindinis dėmesys; pateiktas pavyzdys skirtas „savarankiškiems pinigams už skaičiavimo programų sprendimus“.
- Nefinansinės programos. Visiškai neduokite pinigų, tokių kaip tapatybės tikrinimo procesas, balsavimo sistema, valdymo įrankis ar net decentralizuota failų saugojimo sistema.
Kas daro jį decentralizuota programa?
Pagal Baltoji knyga dėl bendrosios decentralizuotų programų teorijos, programa laikoma DApp tik tuo atveju, jei ji atitinka šiuos kriterijus:
- Atviro kodo: DApp turi būti visiškai atviro kodo, veikti autonomiškai ir neturėti vieno savo žetonų kontroliuojančio subjekto. Galima pritaikyti ir patobulinti, tačiau visiems pakeitimams reikalingas DApp suinteresuotųjų šalių sutarimas.
- Decentralizuotas: Kriptografiškai saugokite visus duomenis viešai prieinamoje decentralizuotoje blokų grandinėje.
- Žetonai: Siūlykite blokų grandinei priskiriamą žetoną / monetą, kuri suteikia prieigą prie tinklo ir prisideda prie kalnakasių ir vartotojų vertės.
- Algoritmas: Naudokite standartinį kriptografinį algoritmą, kad įgalintumėte kasybą per mazgų tinklą.
Vėlgi, „Bitcoin“ pateikia lengviausią decentralizuotos programos pavyzdį. Nors yra tam tikras nepasitenkinimas dėl Bitcoin plėtros krypties, jis vis tiek pažymi visas tas dėžutes. Baltraštis tęsiamas, paaiškinant, kad yra trijų tipų DApps:
- I tipas: „DApp“ turi savo blokų grandinę.
- II tipas: DApp naudoja I tipo DApp blokų grandinę. II tipo DApps yra protokolai, kurie išduoda žetonus, reikalingus jiems paleisti.
- III tipas: DApp naudoja II tipo DApp protokolą, tačiau taip pat yra protokolai, kurie išduoda ir reikalauja žetonų.
Sumišęs? Pagalvokite apie tai kitu būdu.
I tipo DApp yra kaip operacinė sistema: „Windows“, „macOS“, „Linux“ ir pan. II tipo DApps yra panašios į „bendrosios paskirties programinės įrangos programas“, pvz., Teksto redaktorių ar skaičiuoklės programą. III tipo DApps yra panašios į specializuotą programinę įrangą, naudojančią vieną iš toliau nurodytų tipų programinės įrangos, „kaip pašto sujungimo įrankis, kuris naudoja teksto procesorių“.
5 žymūs decentralizuotų programų pavyzdžiai
Dabar, kai suprantate „DApp“ apibrėžimus ir ypatybes, apsvarstykime keletą pavyzdžių. Šie pavyzdžiai padės geriau suprasti, kaip veikia DApps, taip pat jų naudojimą.
Šis pavyzdys taip pat iliustruoja tris aukščiau pateiktas kategorijas.
1. Auguras
„Augur“ sujungia decentralizuotų tinklų ir finansinių prognozių rinkas, kad sukurtų galingas prognozes. Jis pastatytas ant „Ethereum“ blokų grandinės. Dabartiniu pavidalu „Augur“ leidžia jums prognozuoti realius įvykius ne tik finansų rinkose. Platforma paverčia jūsų prognozę „akcijomis“, kurias kiti vartotojai gali pirkti ar parduoti.
Augur yra II tipo DApp.
2. Golemas
„Golem“ buvo viena pirmųjų pasaulinių jūsų nenaudojamos skaičiavimo galios rinkų. Platforma save laiko „globaliu, atviro kodo, decentralizuotu superkompiuteriu, prie kurio gali prisijungti visi“. Ką tai reiškia? Na, tai reiškia, kad jei turite nepanaudotų skaičiavimo pajėgumų, galite juos paskolinti tinklui. Savo ruožtu tą nepanaudotą arba nenaudojamą skaičiavimo galią galima įsigyti iš „Golem“ tinklo kaip kombinuoto rinkinio dalį.
Bet kuris vartotojas gali pasidalinti savo skaičiavimo galia ir uždirbti „Golem“ tinklo žetonus. Pirmasis „Golem“ naudojimo atvejis skirtas GCI atvaizdavimui, leidžiantis menininkams apdoroti didžiules skaičiavimo intensyvias „Blender“ ir „LuxRenderer“ scenas.
„Golem“ yra II tipo DApp.
3. Aragonas
„Aragon“ yra ambicinga decentralizuota valdymo platforma, taip pat sukurta ant „Ethereum“ blokų grandinės. Norima panaikinti tradicines kliūtis, ribojančias organizacinių struktūrų kūrimą ir palaikymą. Kitaip tariant, Aragonas nori palengvinti privačių decentralizuotų autonominių organizacijų (DAO) kūrimą kartu su viskuo, ko reikia sėkmei. Tai reiškia arbitražą, žetonų valdymą ir pervedimus, vaidmenų paskyrimą, lėšų rinkimą ir daug daugiau.
„Aragon Network Token“, ANT, leidžia vartotojams prisijungti prie savo tinklo operacijų ir sprendimų priėmimo procesų.
„Aragon“ II tipo DApp.
4. Sia
„Sia“ yra perspektyvi decentralizuota saugojimo platforma, kuri pasitelkia „nepakankamai išnaudotus standžiųjų diskų pajėgumus visame pasaulyje“, sukurdama pirmojo tipo „blockchain“ pagrindu veikiančią duomenų saugojimo rinką. Platforma tuos tuščius kietuosius diskus paverčia pigia debesies saugykla, kuria gali naudotis beveik visi. Kainos yra pigios, ypač palyginti su kitais pagrindiniais debesies saugyklos teikėjais.
Vis dar yra keletas problemų, susijusių su „Sia“ platforma, taip pat numatomos naujos funkcijos. Tačiau „Sia“ yra populiarus projektas, kuris panaikins kai kurių pagrindinių debesų prieglobos paslaugų teikėjų dominavimą ir suteiks tam tikrą galią atskiriems vartotojams. SIA generalinis direktorius Davidas Vorickas netgi turi svajoja apie partnerystę su „Netflix“ kaip „vieną iš jo asmeninių tikslų mūsų trejų metų laiko juostoje“.
Sia I tipo DApp.
5. SAUGUS tinklas
SAFE tinklas naudoja decentralizuotą požiūrį į vartotojų duomenų ir privataus bendravimo apsaugą. SAUGA, kuri reiškia Sekologiškas Access Farba E„veryone“ naudoja „peer-to-peer“ technologiją, kad pasidalytų ta skaičiavimo galia tarp prijungtų vartotojų. Tai sukuria saugų privatų tinklą, o ne pasikliauja centralizuotais serveriais.
SAFE tinklas nori apsaugoti vartotojus nuo sunkių vyriausybių, cenzūros, duomenų rinkimo, nusikaltėlių ir kt. Jei prisidėsite prie saugyklos vietos ir tinklo talpos, uždirbsite „MaidSafe“, SAFE tinklo prieigos raktą. Savo ruožtu galite tai iškeisti į Bitcoin (ir tada, jei norite, „Fiat“ valiutą).
SAFE tinklas yra III tipo DApp.
Decentralizuotos programos yra ateitis
Nauji DApps yra kuriami nuolat, todėl negalime jų visų aprėpti, todėl, jei praleidome jūsų mėgstamiausią iš sąrašo, atsiprašome. Praneškite mums, jei dalyvaujate kokiuose nors šauniuose „DApp“ projektuose!
Kūrėjai decentralizavimą naudoja įdomiais būdais. Peržiūrėkite geriausias decentralizuotas susirašinėjimo programas, kurias galite pradėti naudoti iškart. Arba patikrinkite šias aštuonias „Ethereum“ kūrimo pamokas pradedantiesiems.