5 Problemy związane z łańcuchem bloków: kwestie bezpieczeństwa, prywatności, prawne, regulacyjne i etyczne
Blockchain to wciąż nowa technologia. I chociaż może przynieść światu wiele dobrego, wciąż boryka się z pewnymi rodzącymi się problemami.
W tej chwili istnieje pięć kluczowych problemów, z którymi borykają się łańcuchy bloków i kryptowaluty. Są związane z bezpieczeństwem, prywatnością, przepisami, prawem i etyką. Oto, co musisz wiedzieć.
Kwestie bezpieczeństwa Blockchain
Blockchain czerpie korzyści z bezpieczeństwa dzięki zdecentralizowanemu charakterowi swoich węzłów (tj. Komputerów weryfikujących transakcje w łańcuchu bloków). Ponieważ księga (zapis transakcji) jest publiczna, nikt nie może potajemnie wprowadzać zmian. A kiedy zmiana zostanie dokonana, wszystkie inne węzły w systemie muszą wyrazić zgodę na zmianę, zanim zostanie wprowadzona do rekordu.
Jednak ze względu na konstrukcję technologii blockchain wszystkie publiczne łańcuchy bloków są podatne na 51% ataków.
51-procentowy atak ma miejsce, gdy haker (lub grupa hakerów) wytwarza ponad 50 procent mocy obliczeniowej łańcucha blokowego. W ten sposób stają się większością sieci i mogą przejąć kontrolę nad całym łańcuchem bloków, umożliwiając hakerowi (hakerom) podwójne wydawanie monet, zapobieganie tworzeniu bloków przez innych górników i całkowite zapobieganie transakcjom..
Poziom ryzyka jest większy w przypadku mniejszych łańcuchów bloków z mniejszą liczbą górników, ponieważ ilość mocy obliczeniowej potrzebnej do kontrolowania 51 procent jest niższa.
Co więcej, niektóre architektury blockchain są w rzeczywistości podatne na mniejszą liczbę – tak jak w przypadku Tangle IOTA, który jest podatny na 34 procent ataków. Ze względu na inny sposób zdecentralizowania danych osoba posiadająca tylko 34% mocy mieszającej sieci może przejąć kontrolę nad łańcuchem bloków.
Z dala od samego łańcucha bloków inne problemy związane z bezpieczeństwem nadal nękają szerszą społeczność kryptowalut. Najpilniejszą kwestią jest bezpieczeństwo wymiany. Istnieje długa historia hacków kryptowalut, z których część kosztowała użytkowników giełdy olbrzymie sumy pieniędzy.
Kwestię wrażliwych giełd można nieco złagodzić, używając chłodni do przechowywania monet. (Zobacz naszą listę najlepszych zimnych portfeli dla kryptowalut!)
Kwestie prywatności Blockchain
Jeśli blockchain jest publiczny, każda transakcja kiedykolwiek zarejestrowana w łańcuchu bloków jest dostępna dla każdego.
Oczywiście nie musi to oznaczać, że ktoś będzie w stanie Cię zidentyfikować. Jednak sam fakt, że tak wiele informacji jest dostępnych w domenie publicznej, jest sprzeczny z istniejącymi od dawna normami, zwłaszcza w sektorach finansowym, prawnym i opieki zdrowotnej, z których wszystkie zazwyczaj mają solidne wymagania dotyczące prywatności..
Rebecca Herold, Dyrektor generalny The Privacy Professor zgadza się, że jest to prawdziwy problem:
„Wdrażanie blockchain nie pasuje do większości istniejących wymogów prawnych i regulacyjnych, a ci, którzy pracują nad zgodnością, są prawdopodobnie nowicjuszami w blockchain i mogą nie zdawać sobie sprawy ze wszystkich powiązanych problemów ze zgodnością […] Weryfikacja bezpieczeństwa i prywatności łańcucha blokowego nie jest prosty cel do osiągnięcia ”.
Na przykład zastanów się: czy dokumentacja medyczna pacjenta powinna być publicznie dostępna, nawet w środowisku pseudonimowym, takim jak łańcuch bloków? Jak mówi Arran Stewart, współzałożyciel Job.com, „Ktoś gdzieś poda publicznie poufne informacje, a ktoś inny poświęci dużo czasu na zastanawianie się, jak je zdobyć”.
Uwaga: Dozwolone i prywatne łańcuchy bloków niekoniecznie podlegają tym samym problemom z prywatnością. To jedna z wielu różnic między publicznymi i prywatnymi łańcuchami bloków.
Kwestie prawne dotyczące Blockchain
Technologia Blockchain stoi przed wieloma pytaniami prawnymi, z których wiele nie ma jeszcze rozwiązania. Niektóre z krytycznych problemów, przed którymi stoi społeczność, obejmują:
Jurysdykcja: W zdecentralizowanym środowisku, w którym istnieją węzły na całej planecie, jak ustalić prawidłowy zestaw reguł i praw, które należy zastosować? Różne kraje mają bardzo różne podejście do tytułów, własności, umów i zobowiązań.
Zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO): Rozważmy typowy system prawny, w którym uczestniczą zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje. W wielu przypadkach mają nawet podobne prawa. Jak to się ma do DAO? Działają w oparciu o inteligentne kontrakty i wymagają prawie zerowego wkładu od użytkowników. To tylko wiersze kodu, a mimo to mogą wykonywać zadania jak tradycyjne firmy. Kto jest odpowiedzialny za rozwiązywanie konfliktów? Komu lub przeciwko czemu można wnieść roszczenie?
Wykonalność umowy: Wiele zrobiono, aby inteligentne kontrakty wyeliminowały pośredników, obniżając w ten sposób koszty i zwiększając bezpieczeństwo podczas podejmowania złożonych procesów prawnych. Biorąc jednak pod uwagę, że inteligentne kontrakty są również czystym kodem komputerowym, dyskusyjne jest, czy spełniają one definicję kontraktu w tradycyjnym sensie. W przypadku sporu dotyczącego umowy, jak wykonalna byłaby inteligentna umowa w sądzie? Po prostu nie wiemy. Przynajmniej musisz upewnić się, że wszystkie inteligentne kontrakty, które zawierasz na tym etapie, mają bardzo jasny proces rozwiązywania sporów..
Opuszczenie łańcucha bloków: Załóżmy, że używasz łańcucha blokowego w sektorze opieki zdrowotnej. Co się stanie, jeśli zdecydujesz się zaprzestać korzystania z usługi dostarczającej łańcuch bloków i nie posiadasz kopii danych w księdze? Muszą istnieć przepisy i procesy, które zapewnią, że sprzedawca przekaże wszystkie Twoje informacje i pełny zapis wszystkich transakcji w łańcuchu bloków, które są powiązane z Twoim imieniem i nazwiskiem.
Kwestie regulacyjne dotyczące technologii Blockchain
Kryptowaluty stają teraz w obliczu presji regulacyjnej. Ponieważ ich kapitalizacja rynkowa nadal rośnie, rządy wykazują coraz większe zainteresowanie.
Niepewność regulacyjna przybiera różne formy i będzie miała wiele konsekwencji.
Na przykład niektóre rządy uczyniły kryptowaluty nielegalnymi na swoich terytoriach lub zagroziły, że takie kryptowaluty staną się nielegalne. Bitcoin jest całkowicie nieograniczony tylko w 110 krajach i jest całkowicie zakazany w Algierii, Maroku, Ekwadorze, Iranie, Pakistanie i nie tylko. W Bangladeszu policja podobno aresztowała właścicieli Bitcoinów.
Z drugiej strony, całkowity brak regulacji również stwarza problemy, takie jak manipulacje na rynku.
Wielu ekspertów jest teraz głęboko przekonanych, że niezwykły boom na kryptowaluty pod koniec 2017 roku był bezpośrednim wynikiem zmowy między giełdami. W szczególności niewielka grupa właścicieli kryptowalut z ogromnymi zasobami rzekomo użyła podejrzanego powiązanego z dolarem Tether, aby wesprzeć cenę. Plik Uniwersytet Teksasu stwierdził, że tylko 87 z największych zakupów Bitcoin dokonanych za pomocą Tether między marcem 2017 a 2018 r. stanowiło 50 procent wszystkich złożonych zysków Bitcoin w tym samym okresie.
Nawet gdy rządy próbują przyjąć powolne, stabilne i rozsądne podejście do regulacji, pojawiają się problemy. Na przykład, ponieważ łańcuchy bloków są niezmienne, co się stanie, jeśli spełnią dziś przepisy, ale będą naruszać przyszłe przepisy? Nikt nie będzie mógł ich aktualizować, zmieniać ani poprawiać.
Kwestie etyczne związane z Blockchain
Technologia Blockchain rodzi pewne problemy etyczne, z dwoma najważniejszymi problemami 1) jego wpływ na środowisko i 2) jego pozorne umożliwienie działalności przestępczej.
Po pierwsze, środowisko. Jeśli przeczytałeś nasz artykuł o zrozumieniu technologii blockchain, wiesz, że to surowa moc obliczeniowa napędza tę technologię. A ponieważ sieci blockchain opierają się na szyfrowaniu i rozwiązywaniu złożonych zagadek matematycznych, ilość mocy obliczeniowej potrzebnej do ich uruchomienia jest ogromna.
Statystyki są oszałamiające:
- W 2020 roku sam Bitcoin zużyje tyle samo energii, co cały kraj Czech.
- Pojedyncza transakcja zużywa tyle energii, ile zużywa gospodarstwo domowe w USA w ciągu 22 dni.
- Bitcoin ma ślad węglowy jak Azerbejdżan.
- Bitcoin jest obecnie odpowiedzialny za 0,31% całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie.
W świecie, który jest coraz bardziej świadomy gwałtownego wzrostu zużycia energii, programiści muszą znaleźć sposób na znacznie skuteczniejszą weryfikację transakcji.
Po drugie, cyberprzestępczość. Patrząc wstecz na wczesne dni Bitcoina, można argumentować, że wzrost cen kryptowaluty był spowodowany prawie wyłącznie działalnością przestępczą.
Korzystając z ciemnych stron internetowych, cyberprzestępcy mogliby bezpiecznie i anonimowo sprzedawać narkotyki, broń i inne zabronione przedmioty za pomocą Bitcoin – nie wspominając o oczywistych korzyściach, jakie niewykrywalne transakcje finansowe oferują osobom zajmującym się praniem pieniędzy.
Szybko do przodu, a problem nadal istnieje.
Tak, popularność w głównym nurcie wzrosła, ale kryptowaluty są nadal preferowaną metodą płatności dla każdego, kto działa nielegalnie. Na przykład, jeśli kiedykolwiek miałeś pecha, aby cierpieć z powodu ataku oprogramowania ransomware, prawie na pewno widziałeś Bitcoin jako metodę płatności. Nawet mniej niebezpieczni przestępcy, tacy jak ci sprzedający usługi indeksowania NZB, chcą teraz otrzymywać płatności w kryptowalutach.
Rozwiązywanie problemów związanych z Blockchain
Oczywiste jest, że na żadną z kwestii poruszonych w tym artykule nie ma prostej odpowiedzi. Tak, łatwo jest argumentować, że są po prostu rosnącymi problemami, które rozwiążą się same, gdy wskaźniki adopcji będą nadal rosnąć, ale można również postrzegać te problemy jako czerwone linie, które zasadniczo ograniczają użyteczność łańcuchów bloków.
Nie popełnij błędu: blockchain jest tutaj, aby pozostać w jakimś stopniu. Jednak te palące problemy uniemożliwiają dokładne przewidzenie zakresu tej zdolności. Daj mi znać, co myślisz w komentarzach poniżej.