Co to jest oferta tokenu zabezpieczającego (STO)?
Ostatnie dwa lata przyniosły imponującą ilość kapitału zebranego przez startupy oparte na blockchain poprzez początkowe oferty monet (ICO), chociaż nie wszystko przebiegło gładko. Model ICO teoretycznie oferuje bardzo korzystne narzędzie inwestycyjne zarówno dla firm, jak i osób fizycznych, które chcą wesprzeć projekt. Przede wszystkim firma może oferować swoje tokeny w zamian za kryptowaluty bez konieczności sprzedawania jakichkolwiek udziałów w samej firmie. Co więcej, inwestorzy mogą uczestniczyć w projektach, które wspierają, kupując tokeny do użytku w ekosystemach lub w celu generowania zwrotów w celach spekulacyjnych.
Problem z żetonami użytkowymi
Ten model, który szybko stał się popularnym kanałem pozyskiwania funduszy dla wielu firm opartych na łańcuchu bloków, produkuje tak zwane tokeny użytkowe – kryptowaluty lub monety, które reprezentują dostęp do produktów lub usług firmy. Kluczową cechą tych tokenów użytkowych jest to, że zdecydowanie nie są one inwestycją w samą firmę – użytkownicy nie są uprawnieni do akcji spółki ani żadnych towarzyszących im praw akcjonariuszy.
Chociaż tokeny narzędziowe mogą okazać się lukratywnymi opcjami inwestycyjnymi, zasadniczo reprezentują możliwość zapłacenia za usługę, która mogła zostać już zbudowana lub nie. Chociaż mogą być przydatne do spekulacji, tokeny te mają niewielką wartość w perspektywie długoterminowej, dopóki firma, która je zaoferowała, nie uruchomi ich usługi (zdarzenie, które nigdy nie ma miejsca w przypadku prawie połowy wszystkich ICO). U podstaw problemu leży fakt, że żetony te nie mają podstawowego zasobu, który mógłby nadać im wartość.
Jednak ostatnio pojawił się nowy paradygmat dotyczący tokenów: token bezpieczeństwa.
Co to są tokeny bezpieczeństwa?
W przeciwieństwie do swoich odpowiedników z tokenami użytkowymi, tokeny zabezpieczające są powiązane z prawdziwymi papierami wartościowymi, które mogą reprezentować tokenizowane aktywa. W niektórych przypadkach te tokeny mogą reprezentować rzeczywisty kapitał, działając jako „cyfrowe udziały” firmy. Chociaż niekoniecznie są one powiązane z kapitałem we wszystkich przypadkach, tokeny zabezpieczające mogą być używane do frakcjonowania własności różnych aktywów, od nieruchomości po dzieła sztuki. W efekcie mogą przyznać posiadaczowi tokena szereg praw. Może to oznaczać posiadanie kapitału, okresowe dywidendy, przepływy pieniężne, spłaty zadłużenia, prawa głosu i inne. Wszystkie te prawa są skodyfikowane w inteligentnej umowie, która reguluje token.
(Czytaj więcej: Czy STO to nowe ICO?)
Co ważniejsze, charakter tych tokenów oznacza, że są one traktowane bardzo odmiennie z prawnego i regulacyjnego punktu widzenia. Ponieważ ich wartość wywodzi się z rzeczywistych papierów wartościowych, tokeny zabezpieczające są uważane za inwestycje. Oznacza to również dodatkowe wymogi regulacyjne i sprawozdawcze dla emitenta.
Jest to istotne rozróżnienie, a zwłaszcza dla inwestorów instytucjonalnych, biorąc pod uwagę, że eliminuje ono jedną z największych przeszkód, jakie istnieją tokeny użytkowe. Kiedy zainteresowane strony inwestują w ICO, które sprzedaje tokeny narzędziowe, inwestorzy mają niewielką możliwość regresu, gdyby firma upadła lub po prostu wzięła ich pieniądze i zaczęła działać. Ponieważ z technicznego punktu widzenia nie są one uważane za „papiery wartościowe” (chociaż ich klasyfikacja może się zmieniać), firmy nie są w żaden sposób zobowiązane do dostarczenia jakiejkolwiek wartości posiadaczom tokenów. Podczas gdy ICO przedstawiają intrygującą strategię pozyskiwania funduszy, ich brak regulacji wraz z funkcjonalnym celem tokenów użytkowych przechyla równowagę na korzyść firm, sprawiając, że sektor jest gotowy na oszustwa.
Z drugiej strony, wydawanie tokenów zabezpieczających na ogół wymaga wzmocnionego nadzoru regulacyjnego. Nadzór ten oznacza lepszą ochronę inwestorów i więcej praw dla inwestorów, przywracając równowagę sił z punktu widzenia potencjalnych interesariuszy. Dodatkowe obowiązki regulacyjne mogą obejmować sprawozdawczość podatkową, obowiązki związane z przestrzeganiem przepisów i dodatkową przejrzystość. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących papierów wartościowych może skutkować surowymi karami, jeśli firmy nie wywiążą się ze swoich obowiązków sprawozdawczych.
Dlaczego tokeny bezpieczeństwa są ważne?
Chociaż ICO, które oferują tokeny użytkowe, są wspaniałym rozwojem dla handlowców detalicznych i zwykłych entuzjastów kryptowalut, stanowią większy problem dla inwestorów instytucjonalnych i VC. Brak kompleksowych regulacji w całym sektorze kryptowalut od dawna stanowi wyzwanie uniemożliwiające kapitałowi instytucjonalnemu opuszczanie linii bocznej ze względu na niebezpieczeństwa związane z ekspozycją na tę nieuregulowaną klasę aktywów. Sytuacja oczywiście nie jest optymalna, ale VC i inwestorzy instytucjonalni znaleźli sposoby na dalsze alokowanie funduszy, unikając wielu pułapek nieodłącznie związanych z procesem ICO. Dla wielu obejmuje to alokację na etapie przed ICO lub podpisywanie standardowych umów inwestycyjnych z firmami opartymi na blockchain w celu uzyskania kapitału w ich projektach.
Inną strategią, którą inwestorzy zastosowali, aby zabezpieczyć swoją ekspozycję na spółki blockchain, jest podpisanie prostej umowy na przyszłe tokeny (SAFT). Te SAFT są umowami, które uprawniają akredytowanych inwestorów do zakupu tokenów po uruchomieniu ekosystemu, a tokeny mają zastosowanie do odblokowania narzędzia. SAFT to bezpieczniejszy i bardziej zgodny mechanizm dla inwestorów wirtualnych, którzy chcą uczestniczyć w kampaniach finansowania społecznościowego opartych na łańcuchu bloków, ale nadal stwarza problem niepewności. Ponieważ początkowe finansowanie nie jest w zamian za rzeczywiste tokeny, ale za obietnicę tokenów, inwestorzy nadal ryzykują utratę kapitału, jeśli projekt nigdy nie dojdzie do skutku.
Tokeny bezpieczeństwa stanowią logiczne rozwiązanie tego problemu z punktu widzenia regulacji i ryzyka. Po pierwsze, podlegają one w pełni przepisom dotyczącym papierów wartościowych i nakładają na firmy obowiązek dostarczania. Inwestorom zapewnia również większą izolację od ryzyka, biorąc pod uwagę, że te tokeny charakteryzują się prawami finansowymi. W przeciwieństwie do SAFT, tokeny zabezpieczające nie są przyszłymi obietnicami, ale rzeczywistymi zabezpieczeniami w formie cyfrowej.
Różnica między STO a ICO
W praktyce sprzedaż tokena zabezpieczającego jest porównywalna z ICO, chociaż proces ten nazywany jest zamiast tego oferowaniem tokenu bezpieczeństwa (STO). Podobnie jak w przypadku pierwszej oferty monet, STO emitują monety inwestorom. Jednak na tym podobieństwa w większości się kończą. W ICO inwestorzy kupują tokeny, aby skorzystać z możliwości ich uznania lub odblokować użyteczność ekosystemu. Dla porównania, inwestorzy STO inwestują, oczekując przyszłych przepływów pieniężnych, dywidend lub praw głosu bezpośrednio powiązanych z wyemitowanym papierem wartościowym.
Tokeny zabezpieczające są zabezpieczone aktywami, zyskami lub przepływami pieniężnymi, a zatem mają wewnętrzną wartość od momentu ich wydania, w przeciwieństwie do tokenów użytkowych, w których wartość jest w dużej mierze teoretyczna do czasu opracowania aplikacji. Ponadto STO mają być w pełni zgodne z ramami regulacyjnymi, umożliwiając inwestorom z całego świata udział bez naruszania odpowiednich przepisów dotyczących papierów wartościowych. Jest to szczególnie prawdziwe w krajach takich jak Stany Zjednoczone, które mają ściślejszy nadzór nad papierami wartościowymi i inwestycjami.
Innym kluczowym aspektem STO jest to, że umożliwiają one firmom tworzenie białych i czarnych list, co ułatwia spełnienie wymagań dotyczących raportowania znanego klienta (KYC) i przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Działając w bardziej przejrzysty sposób, STO mogą skutecznie zanegować niektóre z większych problemów, z jakimi borykają się oferty tokenów użytkowych – brak odpowiedzialności korporacyjnej, możliwość oszustwa i brak możliwości odwołania się w przypadku upadku firmy.
W pewnym sensie wiele STO będzie wyglądać bardziej jak IPO niż ICO. Zamiast podejścia „dzikiego zachodu” do pozyskiwania funduszy, zgodnie z którym firmy po prostu dążą do pozyskania jak największej ilości kapitału bez obawy o źródło funduszy, STO podlegają surowym regulacjom. To jednak otwiera drogę dla uczestnictwa instytucjonalnego, który może stanowić potencjalną falę kapitału przeznaczonego na usługi oparte na łańcuchu bloków..
Kierunek tokenów bezpieczeństwa
Tokeny bezpieczeństwa wzbudziły już duże zainteresowanie bardziej tradycyjnych gigantów i instytucji usług finansowych. Ugruntowani gracze branżowi, czyli duże podmioty działające na światowych rynkach akcji, są przyciągane z kilku powodów, ale najważniejszy z nich to większy potencjał frakcjonalizacji, możliwość realizacji całodobowego obrotu oraz natychmiastowe rozliczenie. W przypadku giełdy, takiej jak Nasdaq czy New York Stock Exchange, daje możliwość wystawienia dowolnej liczby różnych aktywów.
Oprócz zapewnienia inwestorom płynności, przejrzystości i małych opóźnień, giełdy mogą zmniejszyć koszty ogólne, zachowując zgodność i spełniając wszystkie wymogi dotyczące sprawozdawczości. Ponadto niezmienność łańcucha bloków zapewnia tokeny bezpieczeństwa bez zaufania właściwości własności, które zmniejszają potrzebę istniejącego modelu nadzoru i weryfikacji przez stronę trzecią, która dodaje warstwy pośredników i koszty do obecnego paradygmatu posiadania zabezpieczeń.
STO torują drogę do spełnienia wielu najwcześniejszych celów blockchainów, a mianowicie większej przejrzystości i niezmienności. Umożliwiając tokenizację i frakcjonalizację szeregu papierów wartościowych, nie ma ograniczeń co do tego, co można tokenizować. Niezależnie od tego, czy chodzi o akcje, długi, nieruchomości, dobre wino i dzieła sztuki, klasyczne samochody, czy inne aktywa, lista produktów, które można tokenizować, jest naprawdę nieskończona.
Ta nowa droga finansowania z pewnością przyciągnie uwagę kapitału instytucjonalnego dzięki przeważającej koncentracji na przejrzystym prowadzeniu dokumentacji i zgodności z przepisami. Same te dwa czynniki, oprócz praw, jakie dają tokeny zabezpieczające, stworzą szansę na zbudowanie zupełnie nowego rynku finansowego, który może błyskawicznie przyciągnąć kapitał z całego świata..