Recenzja Origo (ORIGO) – skalowalna inteligentna umowa z zachowaniem prywatności

Nazwa Origo
Serce ORIGO
Typ tokena ERC-20
Kategoria Usługa Blockchain
Adres URL witryny https://origo.network/
Adres URL białej księgi https://origo.network/whitepaper

Origo to zdecentralizowana platforma aplikacji, która chroni Twoją prywatność. Oferuje skalowalność dzięki lepszemu konsensusowi i wysoce przenośnej maszynie wirtualnej. Elastyczny projekt Origo pozwala użytkownikom wybierać transakcje publiczne lub prywatne dla różnych przypadków użycia i potrzeb związanych z prywatnością.

Witryna Origo

Pomysł i zespół stojący za Origo

Origo to blockchain obsługujący inteligentne kontrakty, którego celem jest zapewnienie użytkownikom pełnej prywatności. Podczas gdy inne kryptowaluty próbowały rozwiązać ten problem, wspierając poufne transakcje, nie obsługują inteligentnych kontraktów. Origo obsługuje oba te rozwiązania dzięki protokołowi, który łączy obliczenia w łańcuchu i poza nim, aby zachować prywatność inteligentnych kontraktów dzięki dowodom o zerowej wiedzy.

W skład zespołu Origo wchodzi Fran Fang, były starszy inżynier Pinterest z głęboką wiedzą na temat systemów rozproszonych, algorytmów szyfrowania i zaufanego przetwarzania. Posiada tytuł magistra informatyki na Carnegie Mellon oraz licencjat z informatyki na Uniwersytecie Tsinghua. Yijia Zhang jest byłym członkiem zespołu założycielskiego Asystenta Google i kierownikiem technicznym, a także starszym inżynierem oprogramowania Google. Posiada również tytuł magistra informatyki na Carnegie Mellon oraz licencjat z informatyki na Uniwersytecie Tsinghua..

Nie wiadomo jeszcze, ile czasu ci członkowie zespołu poświęcają Origo i jakie są ich role.

Zespół Origo

Origo ma rzeczywiste zastosowania w wielu branżach, w których ludzie chcą zachować prywatność informacji, w tym w finansach (pomyśl o prywatnej wymianie, scoringu kredytowym, pożyczkach online, ubezpieczeniach, opcjach i kontraktach futures); przedsiębiorstwa (umowy dotyczące wynagrodzeń / premii, plany motywacyjne dla pracowników, umowy dotyczące łańcucha dostaw, zgodność korporacyjna); opieka zdrowotna (medycyna spersonalizowana, diagnostyka, dokumentacja medyczna); i inne, w tym IoT, głosowanie, aukcje i pozyskiwanie funduszy (tj. zbieranie funduszy na tokeny).

Technologia Origo

Technologia Origo składa się z kilku ważnych komponentów, które umożliwiają funkcjonowanie sieci:

Brak dowodów wiedzy

Technologia Origo opiera się na koncepcji zerowych dowodów wiedzy (ZKP). Dowody wiedzy zerowej funkcjonują, gdy dwie strony, potwierdzający i weryfikator, gdzie weryfikator musi skonstruować pytanie (tj. Dowód) dla dowodzącego. To pytanie opiera się na założeniu, że dowódca może udowodnić weryfikatorowi, że ten dowód posiada, nie ujawniając żadnych informacji o tym, dlaczego go posiada.

ZKP musi być w stanie zweryfikować:

  • Kompletność – jeśli dowód lub informacja są prawdziwe, weryfikator będzie przekonany.
  • Poprawność – nikt, kto nie zna dowodu (tj. Oszust), nie może przekonać weryfikatora do jego ujawnienia.
  • Zero wiedzy – dowód nie ujawnia żadnych dodatkowych informacji.

Po zakończeniu kontraktu w Origo zostanie wygenerowany dowód wiedzy o zerowej wiedzy (ZKP). Następnie blockchain zweryfikuje transakcję, a środki zostaną rozdzielone zgodnie z wynikiem dowodu wiedzy zerowej.

Zoptymalizowany konsensus

Architektura Origo Consensus składa się z łańcucha tożsamości, który wykorzystuje powszechnie przyjęty konsensus blockchain, taki jak Proof of Work (PoW) lub Proof of Stake (PoS), lub każdy inny konsensus odporny na atak sybil. Łańcuch tożsamości składa się z bloków zawierających węzły, które mogą być weryfikatorami łańcucha transakcji. Algorytm praktycznej bizantyjskiej tolerancji błędów (pBFT) jest konsensusem łańcucha transakcji. Ponieważ pBFT działa najlepiej w małej sieci z kilkuset węzłami, Origo ma stałą liczbę walidatorów, które są losowo wybierane z węzłów w łańcuchu tożsamości, aby uzyskać konsensus pBFT.

Architektura konsensusu Origo

Architektura konsensusu Origo

Sharding

Sharding pozwala na więcej transakcji na sekundę niż w blockchainach, takich jak Ethereum czy Bitcoin. Origo ma dwa typy fragmentacji: fragmentacja obliczeń i fragmentacja stanu.

Pierwszym typem shardingu używanym przez Origo jest fragmentacja obliczeniowa. Computation sharding umożliwia dzielenie węzłów w Origo na wiele grup, z których każda może przetwarzać podzbiór transakcji. Oznacza to, że im więcej grup dzielących na fragmenty w sieci, tym więcej transakcji może przetworzyć. Aby zapewnić bezpieczeństwo beneficjentowi, niezbędny jest deterministyczny generator losowy. Losowe liczby są generowane za pomocą wstępnie wybranych walidatorów, a następnie przypisanie fragmentu jest rejestrowane w celu wysłania transakcji do odpowiednich fragmentów. Origo zapewnia, że ​​wszystkie transakcje pochodzą z tego samego konta, używając adresu wysyłania transakcji jako kryterium dzielenia na fragmenty.

State sharding to drugi typ shardingu, którego używa Origo w celu poprawy skalowalności. Fragmentowanie stanu wiąże się z wieloma wyzwaniami w porównaniu z fragmentowaniem obliczeń. Zawierają:

  • Aby był bezpieczny, konieczna jest intensywna praca
  • Komunikacja cross shard, choć często konieczna, obniża ogólną przepustowość

Ze względu na komplikacje związane z shardowaniem stanu, Origo stara się najpierw skupić się na shardingu obliczeń, jednocześnie kontynuując rozwijanie shardowania stanu, aby umożliwić minimalną komunikację między fragmentami.

Maszyna wirtualna

Maszyna wirtualna (VM) firmy Origo jest oparta na technologii WebAssembly (WASM), nowym przenośnym formacie zapewniającym oszczędność czasu i rozmiaru. Obecnie jest projektowany jako otwarty standard przez grupę społeczną W3C. Maszyna wirtualna Origo początkowo obsługuje C ++ jako język inteligentnych kontraktów i planuje długoterminowo obsługiwać dodatkowe języki, takie jak Python lub Java. Instancje maszyn wirtualnych Origo są zaprojektowane do działania zarówno publicznie, jak i prywatnie, przy jednoczesnym zachowaniu inteligentnych kontraktów. W rezultacie maszyna wirtualna Origo jest zbudowana w oparciu o maszynę wirtualną Ethereum (EVM), ale z rozszerzoną możliwością obsługi ZKP w celu weryfikacji i weryfikacji w obwodach. Solidność to język wybrany przez Origo do zachowania prywatności języka inteligentnych kontraktów, ponieważ migracja inteligentnych kontraktów z Ethereum do Origo wymaga minimalnego wysiłku.

Inteligentny kontrakt Origo

Jak Origo realizuje inteligentny kontrakt

Weryfikacja offchain

Weryfikacja offchain pozwala na zwiększenie wydajności, którą spowalnia system ZKP. Istotne jest jednak, aby obliczenia offchain były w stanie zapobiec określaniu przez złośliwe węzły błędnych wyników. Origo zamierza rozwiązać to wyzwanie, opracowując nieufny protokół oparty na polityce kar i teorii gier, który pozwoli jej sieci być bezpieczną, skalowalną i wydajną.

Protokół Origo zapewnia poufność szczegółów, ale jednocześnie gwarantuje, że umowa jest wykonywana prawidłowo.

Protokół Origo składa się z trzech głównych faz:

  • Zatwierdzenie – każda ze stron zamraża swoje monety i zatwierdza swój prywatny wkład i monetę. Obie są prywatne i nie można ich zmienić po złożeniu zobowiązania. Ta faza kończy się, gdy wszystkie strony zobowiązały się do podjęcia zobowiązania lub gdy upłynął limit czasu.
  • Wykonaj – każda ze stron ujawnia swoje prywatne uwagi kierownikowi offline. Ten dyrektor wykonuje inteligentną umowę w trybie offline, aby zapewnić prywatność.
  • Rozliczenie – po wykonaniu generowany jest ZKP w celu zapewnienia prawidłowego wykonania umowy. Po weryfikacji blockchain fundusz jest rozdzielany na podstawie wyniku egzekucji.

Protokół Origo w trzech fazach

Żetony Origo

Całkowita liczba dostępnych tokenów Origo nie została jeszcze ujawniona, ani kwota, która zostanie przekazana zespołowi i doradcom.

Jednak Origo nakreśliło szereg zastosowań swoich tokenów, w tym pełnienie funkcji „gazowej” podobnej do Ethereum. Tokeny będą zasilać sieć, będąc niezbędnym do wykonywania określonych zadań. Uczestnicy będą również musieli zapłacić, aby wziąć udział w niektórych działaniach przy użyciu tokena Origo. Ponadto dobrzy uczestnicy otrzymają tokeny Origo jako nagrody, podczas gdy źli uczestnicy stracą je w ramach kary za złe zachowanie.

Mapa drogowa i przyszłe aktualizacje

Oficjalnym planem Origo jest wydanie natywnego tokena ERC-20 w trzecim kwartale 2018 r. I uruchomienie sieci testowej w grudniu 2018 r..

Do września 2019 r. Planują wydanie głównej sieci i przejście na token Origo, konwertując go z ERC-20 w stosunku 1: 1.

Do grudnia 2019 r. Planują włączyć wbudowaną prywatność w celu zachowania inteligentnych kontraktów.

Do czerwca 2020 r. Origo planuje umożliwić programistom tworzenie własnych, chroniących prywatność, bezpiecznych i weryfikowalnych inteligentnych kontraktów.