Účinok Lindy a odhad životnosti kryptomeny
Štatistik, autor a bývalý obchodník Nassim Taleb velí pozoruhodnému vplyvu na trhu s kryptomenami. Nadšenci z celého sveta dychtivo čítajú o Talebových názoroch na ich mladý finančný trh, aby sa pokúsili zhromaždiť nejaké zlaté informácie. Dúfame, že aj keď im to neprinesie výhodu, prinajmenšom to dodá optimizmus a dôveryhodnosť tomuto experimentálnemu úsiliu. Vo svojich mnohých prácach o náhodnosti a pravdepodobnosti spolu s komentárom vo verejnej sfére Taleb vysoko hovorí o bitcoinoch.
Hovorí: „… Bitcoin je vynikajúci nápad. Plní potreby komplexného systému nie preto, že by išlo o kryptomenu, ale práve preto, že nemá žiadneho vlastníka ani oprávnenie, ktoré by mohlo rozhodnúť o jeho osude. Je vo vlastníctve davu, jeho používateľov. A teraz má niekoľkoročné skúsenosti, čo stačilo na to, aby mohlo byť samostatným zvieraťom. “
Prevzaté z a príspevok na blogu, ktorý napísal Taleb začiatkom tohto roku citát jemne začleňuje myšlienku, ktorú spomenul už niekoľkokrát – predovšetkým vo svojej nesmierne populárnej knihe Antifragile (Antifragilná). Nazýva sa to Lindyho efekt a je to obzvlášť zaujímavá metóda odhadu životnosti nápadov, na ktorú sa Taleb (a niektoré ďalšie) odvolávajú, aby nám všetkým poskytli lepšiu predstavu o tom, ako dlho môžeme očakávať, že šialenstvo v oblasti kryptomien vydrží.
Počiatky Lindyho efektu
Začalo to Lindy’s Deli na 7. avenue na Manhattane. Herci na Broadwayi, ktorí tu jedli, diskutovali o ich spoločnom pozorovaní, že čím dlhšie bude na Broadwayi prebiehať jednotlivé hry, tým dlhšie bude z Broadwaye utekať. Moderné merania Lindyho efektu na pôvodný objekt zaostrenia, hru na Broadwayi, stále platia. Očakávaná dĺžka života je úmerná veku. Nakoniec sa „Lindyho efekt“ vyvinul z náhodného pozorovania v evidentnú teóriu, ktorú je možné aplikovať na veľa vecí. Aktíva, ktoré sa rýchlo kazia, ako sú nápady, technológie alebo náboženstvo, sú relevantné. Verí sa, že bitcoin nie je výnimkou.
Spomenul Taleb Lindyho efekt v Antifragile, pretože antifragility je vlastnosť každého aktíva, na ktoré sa vzťahuje Lindyho efekt. Znamená to, že aktívum získava akúsi výdrž, keď naďalej prežíva proti presile, čím preukazuje silu a schopnosť dosiahnuť dlhovekosť. Napríklad Broadway je konkurenčné prostredie. Ľudia majú vyvíjajúci sa vkus, vždy existujú rôzne predstavenia, ktoré sa uchádzajú o najlepšie matiné a stupne, a ako výstava starne, je čoraz ťažšie ju udržať. S príchodom nových hier na scénu sa zvyšuje počet ľudí, ktorí už videli staršiu hru, herci prechádzajú k rôznym projektom a ďalšie faktory nakoniec vedú k tomu, že na Broadwayi bude nevyhnutne fičať..
Čím dlhšie však šou na Broadwayi beží, tým viac dôveryhodnosti a slávy sa získalo. Pódia na Broadwayi sú dychtivé reprodukovať ich vo svojich mestách a dodať tak hre dlhovekosť. Je bitcoin podobný? Áno. Bitcoin aj hra na Broadwayi sú nerealizovateľné „nápady“. Na Broadwayi prebiehajú najlepšie šou po celé desaťročia bez ohľadu na to, kde sú alebo kto hrá hlavné úlohy. Niekoľko prominentných blockchainových nápadov tiež „prežije“ týmto spôsobom a je schopných pretrvávať napriek zvyšujúcemu sa treniu na trhu – porovnanie však nie je dokonalé.
Teória sa nehodí ako rukavica
Niektorí tvrdia, že veľkosť vzorky v kryptomene je príliš malá na to, aby mohla uplatniť Lindyho efekt. Existuje príliš málo príkladov s dlhovekosťou, príliš málo údajov a môžeme byť tiež príliš skoro na časovej osi, aby sme si vytvorili správnu perspektívu jeho výhľadu. Pre každú kryptomenu je preto pojem „prežitie“ ťažko definovateľný. Je ľahšie merať životnosť Broadway šou. Šou buď beží na Broadwayi, alebo nie. Raz je to mimo Broadway, potom je len (merateľná) otázka času, kým sa nevykoná vôbec.
Kde je tento bod „polčasu rozpadu“ pre kryptomenu? Určite nie vtedy, keď je vypnutý offline, pretože to vylučuje akýkoľvek zostávajúci život. Možno, keď sa decentralizovaná sieť zablokuje v dôsledku nečinnosti, ako napríklad motor bez oleja? Alebo je to možno vtedy, keď to hacker zruší a sieť zostane funkčná, ale s vydretou reputáciou. Vek určite nie je dobré meranie, pretože zaniknutá kryptomena môže v podstate existovať navždy. Tieto otázky ukazujú, čo nám Lindyho efekt zatiaľ nevie povedať o kryptomene a čo môže.
Opätovné zameranie Lindy na jedinečné aktívum
Z vyššie uvedených dôvodov nie je isté, či Lindyho efekt môže skutočne súvisieť so životnosťou kryptomeny. To neznamená, že teória nie je relevantná – môžeme ju iba nesprávne použiť. Trh sa pravdepodobne príliš zväčšuje, aby využil Lindyho efekt ako metódu na predpovedanie životnosti každého jedného krypto riešenia, pretože ešte nie je vopred urobený záver, že samotná myšlienka kryptomeny vydrží.
Je možné, že na vyhodnotenie bitcoinu a možno aj životnosti ethereum je možné použiť Lindyho efekt, ale v druhom prípade je ethereum iba asi 3 roky. Bitcoin za menej ako 10. Tento časový rámec je sotva dosť dlhý na to, aby sa dosiahol akýkoľvek druh pochopenia ich vrodenej alebo slabnúcej udržateľnosti, a obidva prípady sú spojené s rovnakým osudom, bez ohľadu na to. Preto je účelnejšie (a oveľa jednoduchšie) uplatniť Lindyho efekt na koncept kryptomeny ako celku. Tam, kde je ťažké povedať, kedy sa jeden projekt kryptomeny začne zužovať, a skutočne, ak je už „mŕtvy“, nie je ťažké si predstaviť, ako by sa kryptomena dostala do svojho finále.
Ak by sme chceli použiť Lindyho efekt na meranie dlhovekosti myšlienky kryptomeny, potom by to už malo najmenej tri faktory:
- Kryptografia a ochrana siete
- Podnet na účasť
- Regulačné prostredie
Významné narušenie ktorejkoľvek z vyššie uvedených zložiek by kryptomenu v skutočnosti odnieslo „z Broadwaya“, hoci zatiaľ stále žije. Ak by sa však niektorá z nasledujúcich skutočností stala realitou, mohla by kryptomena rýchlo vstúpiť do svojho „posmrtného života“:
- Kvantové výpočty a zastaralosť kryptografie
- Financovanie trhov do bodu, keď je volatilita nulová
- Úplný zákaz kryptomeny alebo premrštené dane
Ak by sa v súčasnosti prejavilo desať rokov „kryptoexperimentu“, mal by sa niektorý z vyššie uvedených javov prejaviť, Lindyho efekt by nám povedal, že to bude ešte asi desať rokov predtým, ako myšlienka konečne prská a umrie. Taleb poukázal na podobné body vo svojich mnohých verejných prejavoch a publikovaných prácach, ale použitie teoretických zákonov na taký zvláštny typ majetku si jednoducho vyžaduje klamné predpoklady. Blockchain z roku 2018 sa výrazne vyvinul v porovnaní s jeho skromným pôvodom a je možné s istotou povedať, že za posledných pár rokov už zomrel desaťkrát – a v desiatkach iterácií. Pokrok je oslepujúco rýchly.
Napríklad blockchainy s dôkazom práce teraz môžu byť v kŕčoch smrti. Požiadavky na plytvanie zdrojmi v bitcoine, pomalé časy transakcií a nevyvážený fond minerov boli pochopené pred rokmi. Mohol by byť bitcoin práve teraz vo svojom „posmrtnom živote“ – zostáva mu niekoľko vzácnych rokov života, kým ho obchodníci kolektívne nechajú zaniknúť? Na priznanie, že je možné, nie je potrebný sendvič s hovädzím mäsom od Lindy, výhľad na 7. Avenue alebo doktorát zo Sorbonny..