5 Problémy s blockchainom: zabezpečenie, ochrana súkromia, právne, regulačné a etické problémy

Blockchain je stále nová technológia. Aj keď má potenciál urobiť vo svete veľa dobrého, stále sa vyrovnáva s niektorými rodiacimi sa problémami.

Momentálne existuje päť kľúčových problémov, ktorým čelia blockchainy a kryptomeny. Sú bezpečnostné, súkromné, regulačné, právne a etické. Tu je to, čo potrebujete vedieť.

Problémy so zabezpečením blockchainu

Blockchain čerpá svoje bezpečnostné výhody z decentralizovanej povahy svojich uzlov (t. J. Počítačov, ktoré overujú transakcie na blockchaine). Pretože kniha (záznam o transakciách) je verejná, nikto nemôže tajne robiť zmeny. A keď dôjde k zmene, všetky ostatné uzly v systéme musia so zmenou súhlasiť skôr, ako vstúpi do záznamu.

Ale vďaka dizajnu technológie blockchain sú všetky verejné blockchainy zraniteľné voči 51 percentným útokom.

K 51-percentnému útoku dôjde, keď hacker (alebo skupina hackerov) vyprodukuje viac ako 50 percent výpočtového výkonu blockchainu. Pritom sa stanú väčšinou v sieti a môžu prevziať kontrolu nad celým blockchainom, čo hackerom umožní dvakrát minúť mince, zabrániť ostatným ťažiarom vo vytváraní blokov a úplne zabrániť transakciám..

Úroveň rizika je vyššia pre menšie blockchainy s menším počtom ťažiarov, pretože množstvo výpočtového výkonu potrebného na kontrolu 51 percent je nižšie.

Navyše, niektoré blockchainové architektúry sú skutočne zraniteľné voči menšiemu počtu – ako v prípade IOTA’s Tangle, ktorý je náchylný na 34 percentné útoky. Kvôli rozdielnemu spôsobu decentralizácie údajov môže niekto, kto má iba 34 percent hashovacej sily siete, získať kontrolu nad blockchainom.

A okrem samotného blockchainu, ďalšie bezpečnostné problémy naďalej trápia širšiu krypto komunitu. Najnaliehavejšou otázkou je bezpečnosť výmeny. Kryptomenové hackery majú dlhú históriu, z ktorých niektoré spôsobili používateľom výmeny peňazí obrovské sumy peňazí.

Problém zraniteľných búrz je možné do istej miery zmierniť tým, že pre svoje mince použijete chladiareň. (Pozrite si náš zoznam najlepších studených peňaženiek pre kryptomenu!)

Problémy s ochranou súkromia v blockchaine

Ak je blockchain verejný, každá transakcia zaznamenaná v blockchaine je k dispozícii na prezeranie každému.

To samozrejme nemusí nevyhnutne znamenať, že vás niekto bude môcť identifikovať. Samotná skutočnosť, že je k dispozícii toľko informácií vo verejnej sfére, je v rozpore s dlhotrvajúcimi normami, najmä vo finančnom, právnom a zdravotnom sektore, ktoré majú zvyčajne vysoké požiadavky na ochranu súkromia..

Rebecca Herold, Generálny riaditeľ profesora pre ochranu osobných údajov súhlasí s tým, že ide o skutočný problém:

„Implementácia blockchainu nezapadá do väčšiny právnych a regulačných požiadaviek na dodržiavanie súladu, ktoré existujú, a tí, ktorí pracujú na dodržiavaní súladu, sú v blockchaine pravdepodobne noví a nemusia si uvedomiť všetky súvisiace problémy s dodržiavaním súladu […] Overovanie bezpečnosti a súkromia blockchainu nie je jednoduchý cieľ. “

Zvážte napríklad toto: mali by byť lekárske záznamy o pacientovi dostupné verejne, a to aj v pseudonymnom prostredí, ako je blockchain? Ako hovorí Arran Stewart, spoluzakladateľ portálu Job.com, „Niekto niekde verejne uvedie citlivé informácie a niekto iný strávi veľa času vymýšľaním, ako ich získať.“

Poznámka: Povolené a súkromné ​​blockchainy nemusia nevyhnutne trpieť rovnakými problémami ochrany súkromia. Je to jeden z mnohých rozdielov medzi verejným a súkromným blockchainom.

Blockchain právne problémy

Technológia blockchain čelí mnohým právnym otázkam, z ktorých mnohé ešte nemajú riešenie. Medzi kľúčové problémy komunity patrí:

Jurisdikcia: Ako v decentralizovanom prostredí, kde existujú uzly po celej planéte, ako ustanoviť správny súbor pravidiel a zákonov, ktoré sa majú uplatňovať? Rôzne krajiny majú veľmi odlišné prístupy k titulom, vlastníctvu, zmluvám a záväzkom.

Decentralizované autonómne organizácie (DAO): Zvážte typický právny systém, na ktorom sa zúčastňujú jednotlivci aj organizácie. V mnohých prípadoch majú dokonca podobné práva. Ako to platí pre DAO? Fungujú na základe inteligentných zmlúv a od používateľov vyžadujú takmer nulový vstup. Sú to iba riadky kódu – a napriek tomu môžu vykonávať úlohy ako tradičné spoločnosti. Kto je zodpovedný v prípade riešenia konfliktov? Proti komu alebo čomu možno vzniesť nárok?

Vymožiteľnosť zmluvy: Schopnosť inteligentných zmlúv vyrezať sprostredkovateľa sa urobila veľa, čím sa znížili náklady a zvýšila bezpečnosť pri zložitých právnych procesoch. Ale vzhľadom na to, že inteligentné zmluvy sú tiež čistý počítačový kód, je diskutabilné, či zodpovedajú definícii zmluvy v tradičnom zmysle. Aká by bola v prípade sporu o zmluvu vymožiteľná inteligentná zmluva pred súdom? Jednoducho, nevieme. Prinajmenšom sa musíte ubezpečiť, že všetky inteligentné zmluvy, ktoré v tejto fáze zadáte, majú veľmi jasný proces riešenia sporov.

Opustenie blockchainu: Predpokladajme, že ste v oblasti zdravotnej starostlivosti využívali blockchain. Čo sa stane, ak sa rozhodnete prestať používať službu, ktorá poskytuje blockchain, a nedržíte kópiu údajov v hlavnej knihe? Musia byť zavedené opatrenia a procesy, ktoré zabezpečia, že predajca odovzdá všetky vaše informácie a úplný záznam všetkých transakcií v blockchaine, ktoré súvisia s vašim menom..

Problémy s reguláciou blockchainu

Kryptomeny teraz začínajú čeliť regulačným tlakom. Pretože ich trhová kapitalizácia neustále rastie, vlády sa čoraz viac zaujímajú.

Regulačná neistota má mnoho podôb a bude mať veľa dôsledkov.

Niektoré vlády napríklad na svojich územiach zakázali kryptomeny alebo sa im vyhrážali. Bitcoin nie je úplne obmedzený iba v 110 krajinách a je úplne zakázaný v Alžírsku, Maroku, Ekvádore, Iráne, Pakistane a ďalších. V Bangladéši údajne polícia zatkla majiteľov bitcoinov.

Na druhej strane úplná absencia regulácie tiež vytvára problémy, napríklad manipuláciu s trhom.

Mnoho odborníkov je teraz pevne presvedčených, že mimoriadny rozmach kryptomien z konca roku 2017 bol priamym výsledkom tajnej dohody medzi burzami. Konkrétne malá skupina majiteľov kryptomien s obrovským podielom údajne použila na podporu ceny tienistého Tethera viazaného na dolár. The University of Texas zistili, že iba 87 z najväčších nákupov bitcoinov uskutočnených prostredníctvom spoločnosti Tether v období od marca 2017 do roku 2018 predstavovalo 50 percent všetkých zložených ziskov bitcoinu za rovnaké obdobie.

Aj keď sa vlády snažia regulovať pomalým, stabilným a rozumným spôsobom, nastávajú problémy. Napríklad, keďže blockchainy sú nemenné, čo sa stane, ak splnia dnešné predpisy, ale budú v rozpore s budúcimi predpismi? Nikto ich nebude môcť aktualizovať, zmeniť ani doplniť.

Blockchainové etické problémy

Technológia blockchain nastoľuje niektoré etické problémy, pričom ide o dva najvýraznejšie problémy 1) jeho vplyv na životné prostredie a 2) jeho zjavné umožnenie trestnej činnosti.

Po prvé, životné prostredie. Ak ste si prečítali náš článok o porozumení blockchainu, viete, že táto technológia poháňa hrubý výpočtový výkon. A pretože sa blockchainové siete spoliehajú na šifrovanie a riešenie zložitých matematických hádaniek, je množstvo výpočtového výkonu potrebného na ich spustenie obrovské..

Štatistiky sú nepríjemné:

  • Samotný bitcoin v roku 2020 spotrebuje toľko energie ako celá krajina Českej republiky.
  • Jedna transakcia spotrebuje toľko energie, koľko spotrebuje americká domácnosť za 22 dní.
  • Bitcoin má uhlíkovú stopu ako Azerbajdžan.
  • Bitcoin je teraz zodpovedný za 0,31 percenta celej spotreby elektriny na svete.

Vo svete, ktorý si čoraz viac uvedomuje prudké zvýšenie spotreby energie, musia vývojári nájsť spôsob, ako oveľa efektívnejšie overiť transakcie.

Po druhé, počítačová kriminalita. Keď sa pozrieme späť na prvé dni bitcoinu, dalo by sa namietať, že zvýšenie cien kryptomeny bolo poháňané takmer výlučne trestnou činnosťou.

Pomocou temných webových stránok mohli počítačoví zločinci bezpečne a anonymne predávať drogy, zbrane a ďalšie zakázané predmety pomocou bitcoinu – nehovoriac o zrejmých výhodách, ktoré vypratateľné peniaze ponúkajú nezistiteľné finančné transakcie..

Rýchly posun vpred až dodnes a problém stále existuje.

Áno, adopcia v hlavnom prúde sa zvýšila, ale kryptomeny sú stále platobnou metódou voľby pre kohokoľvek, kto koná nezákonne. Napríklad, ak ste niekedy mali tú smolu, že ste utrpeli útok ransomvéru, takmer určite budete ako spôsob platby vidieť bitcoin. Aj menej nebezpeční zločinci, ako sú tí, ktorí predávajú indexovacie služby NZB, chcú byť teraz platení kryptami.

Riešenie problémov blockchainu

Je zrejmé, že žiadny z problémov nastolených v tomto článku nemá jednoznačnú odpoveď. Áno, je ľahké argumentovať, že iba narastajú bolesti, ktoré sa vyriešia samy, pretože miera adopcií sa bude neustále zvyšovať, ale je tiež možné vidieť tieto problémy ako červené čiary, ktoré zásadne obmedzujú užitočnosť blockchainu.

Nemýľte sa: blockchain je tu, aby zostal v nejakej funkcii. Ale tieto naliehavé problémy znemožňujú presný odhad rozsahu tejto kapacity. Dajte mi vedieť, čo si myslíte v komentároch nižšie.