Oplatí sa ťažba kryptomien? Klady a zápory skôr, ako začnete
Ťažba kryptomeny je jednoduchá. Počítač iba na pár dní necháte bežať a potom môžete vyraziť do najbližšej garáže Lamborghini ako novo razený milionár.
Bohužiaľ, už to nie je rok 2011. To však neznamená, že v ťažbe bitcoinov a iných tokenov ešte stále nie sú nejaké veľké pozitíva. Skôr ako sa ponoríte, nezabudnite pochopiť všetky klady a zápory.
Druhy kryptoťažby
Väčšina ťažby kryptomien sa uskutočňuje prostredníctvom „ťažobných bazénov“. Niektoré z tohto článku možno nebudú mať zmysel, ak neviete, o čo sa jedná alebo ako fungujú.
Skôr ako budete pokračovať v čítaní, prečítajte si naše články o všetkom, čo potrebujete vedieť o ťažobných bazénoch, a náš zoznam najlepších bitcoinových ťažobných bazénov..
Výhody ťažby kryptomeny
Všetci v Blocks Decoded sme všetci optimistickí ľudia, takže začnime s pozitívnymi stránkami ťažby kryptomeny.
1. Môžete zarobiť peniaze
Peniaze sú motivujúcim faktorom pre strašne veľa ľudí – smutné, ale pravdivé. A ťažba kryptomeny má potenciál zarobiť vám značné množstvo peňazí.
Aj keď pozor: určite to nie je dané. Musíte sa ubezpečiť, že máte správne vybavenie a že ťažíte správne mince.
2. Ťažba sa stáva lacnejšou
Začiatkom decembra 2018 poklesla ťažba bitcoinov o 15 percent. Išlo o druhý najväčší pokles v histórii bitcoinu (po 18-percentnom poklese v roku 2011).
Za poklesom stál veľký počet baníkov, ktorí skončili po páde kryptomeny v predchádzajúcich mesiacoch.
Menej baníkov znamená menej hashovej sily a menej hashovacej sily znamená, že bitcoin sa automaticky upravuje, čo znižuje obtiažnosť riešenia nových blokov.
Výsledkom pre ľudí, ktorí stále ťažia – a pre nováčikov v ťažbe – je ťažba bitcoinu, ktorá sa zrazu stala oveľa výnosnejšou.
3. Vzostup cloudovej ťažby
Pre nových ťažiarov je nárast cloudovej ťažby tiež obrovským pozitívom. Umožňuje vám ťažiť kryptomenu bez toho, aby ste sa vyhli drahému hardvéru a vydieračským nákladom na elektrinu.
Cloudová ťažba namiesto použitia vlastného vybavenia ponúka používateľom spôsob „prenájmu“ hardvéru vo vzdialených dátových centrách. Medzi popredných poskytovateľov cloudovej ťažby patria Genesis Mining, Hashnest, Hashflare a Hashing24.
Proces je jednoduchý: Vytvorte si účet, vyberte si hashovaciu sadzbu, zaplaťte poplatok za predplatné a počkajte, kým sa mince začnú hromadiť.
4. Hardvér si zachováva svoju hodnotu
Ak sa nechcete pripojiť k združeniu cloud mining, budete si musieť kúpiť svoj vlastný hardvér (viac o tom nižšie).
Pozitívne však je, že hardvér si veľmi dobre zachováva svoju hodnotu. Ak by krypto zajtra zaniklo, zostali by ste stále na hromade súpravy, ktorú môžete predať za upratanú sumu.
5. Pomáhate krypto rastu
Ťažba kryptomeny nie je všetko o jednotlivcovi. Baníci tiež zohrávajú obrovskú úlohu v krypto komunite. Ak by baníci neexistovali, hodnota a praktická hodnota bitcoinu by cez noc klesla na nulu.
Ak vyznávate kryptomenu a chcete jej pomôcť stať sa mainstreamom, je ťažba jedným z najlepších spôsobov, ako sa zapojiť a prispieť k jej dlhodobému úspechu.
Nevýhody ťažby kryptomeny
Wau, spomalte! Nie sú to všetko pozitívne správy. Ťažobná kryptomena má niekoľko nevýhod, ktoré si tiež musíte uvedomiť.
1. Zložitosť
Začínať vo svete ťažby bitcoinov nie je ľahké. Aj ľudia, ktorí dobre vedia, ako fungujú blockchainy, sa v prvých dňoch môžu ocitnúť v rozpakoch.
Prinajmenšom budete potrebovať peňaženku na mince, ťažobný softvér, členstvo v banskej banke, účet s kryptoburzou, prispôsobenú ťažobnú súpravu (počítač), čip GPU alebo ASIC a chladiace zariadenie..
Netreba dodávať, že bezproblémové uvedenie všetkých týchto vecí do chodu nie je jednoduchá úloha. Musíte byť pripravení veľa čítať a robiť veľa chýb.
2. Náklady na elektrinu
Ťažba kryptomeny – najmä bitcoinu – je proces náročný na elektrinu. Je to skutočne také intenzívne, že krypto teraz začína pociťovať horúčavu od ekológov. Tvrdia, že ťažba začína mať vážne negatívny vplyv na životné prostredie.
Nie je ťažké pochopiť, prečo robia tieto tvrdenia. Čísla sú ťažko pochopiteľné. Podľa Digikonóm, celková anualizovaná hodnota bitcoinu vyťaženého v minulom roku je 2,7 miliárd dolárov. Náklady na elektrinu na vykonávanie tejto ťažby dosahujú 2,6 miliárd dolárov. Samotný bitcoin teraz potrebuje viac energie ako celá krajina Bangladéš; to je dosť sily na to, aby fungoval päť miliónov amerických domácností po dobu jedného roka.
Pred krachom na konci roku 2018 predstavovali čísla 4,6 miliardy dolárov, respektíve 3,6 miliardy dolárov.
3. Náklady na hardvér
Elektrina nie je jediným nákladom, s ktorým sa musíte starať. Ak sa nechcete vydať cestou cloudovej ťažby, budete tiež potrebovať pôsobivú škálu špičkového hardvéru.
Môžete použiť niekoľko rôznych hardvérových prístupov. Ich diskusia presahuje tento rozsah tohto článku, ale stačí povedať, že budete potrebovať veľký rozpočet. Ak sa chcete dozvedieť viac, Bitcoinová wiki poskytuje prehľad o type súpravy, ktorú budete potrebovať.
4. Podvody
Krypto svet je plný podvodov, z ktorých niektoré majú vplyv na ťažobný priemysel.
Ohrození sú najmä ľudia, ktorí sa rozhodnú využívať spoločnosti využívajúce cloudovú ťažbu. Nie je núdza o falošné spoločnosti a bezohľadných organizátorov, z ktorých všetci si chcú vziať vaše predplatné a vyťažené mince, takže vám za vašu snahu ostane len málo čo ukázať.
Ak chcete začať s cloudovou ťažbou, použite dobre zavedenú spoločnosť, ako sú tie, ktoré sme spomenuli už skôr.
5. Mohli by ste prísť o peniaze
Prirodzene, sme veľkými vyznávačmi kryptomeny a blockchainu. Naše býčie nálady však neznamenajú, že dlhodobý úspech je samozrejmosťou.
Ak nás posledných pár rokov niečo naučilo, tak je to tak, že ceny kryptomien sú mimoriadne volatilné. A keď ceny klesnú, drasticky to ovplyvní ziskové marže ťažby.
Vzhľadom na vysoké náklady na hardvér, elektrinu a chladenie by pokles cien mohol znamenať, že platíte viac peňazí na ťažbu kryptomeny, ako dostávate späť v tokenoch. Môže pomôcť použitie ASIC baníka.
Tieto klesajúce marže viedli k predtým diskutovanému exodu baníkov na konci roku 2018. Iste, pokles ťažkostí vyrovnáva niektoré straty, ale nikto v komunite nemá nijakú kontrolu nad cenami služieb a hardvéru..
Dajte nám vedieť váš postoj k ťažbe kryptomeny v komentároch nižšie.