Ako zaistiť bezpečnosť vašej kryptomeny: 10 častých chýb, ktorým sa treba vyhnúť
Ak vlastníte akúkoľvek kryptomenu, budete sa musieť prispôsobiť novému spôsobu ochrany svojich peňazí. Svoje bitcoiny nemôžete mať len pod posteľou alebo môžete svoj éter vložiť do banky (aspoň zatiaľ). Takže čo máš robiť??
Tu je 10 bežných chýb, ktoré ľudia robia pri manipulácii a uchovávaní kryptomeny. Koľko ich zarábaš?
Chyba 1: Zlyhanie zálohovania kľúčov peňaženky
Kryptomeny neprichádzajú s online bankovníctvom a resetovaním hesla. Namiesto toho máte k dispozícii súbor súkromných kľúčov, ktoré vám umožňujú prístup k finančným prostriedkom v rôznych peňaženkách.
Za zaistenie bezpečnosti svojich kľúčov nesiete výhradnú zodpovednosť vy. Ak stratíte svoju jedinú kópiu – možno preto, že vám niekto ukradol prenosný počítač -, budete navždy uzamknutí zo svojej meny.
Mali by ste si vytvoriť fyzické kópie svojich súkromných kľúčov a uložiť ich niekde na bezpečnom mieste pred ohňom, vodou a inými poškodeniami.
Chyba 2: Nepoužívanie 2FA na krypto burzách
Áno, vieme, dvojfaktorová autentifikácia je nepríjemná. A ak som úprimný, nepoužívam ho sám v službách ako Facebook a Outlook. Pre mňa je to viac problémov, ako je hodnota.
Kryptoburzy sú ale iná vec. Vzhľadom na ich slabé výsledky v oblasti hackerov musíte urobiť všetko, aby ste zabezpečili bezpečnosť svojho účtu, najmä preto, že sú k dispozícii skutočné peniaze..
Chyba 3: Slepá vernosť jednej krypto burze
Pochybná história neistoty na kryptoburzách znamená, že je rozumné rozložiť riziko na viac spoločností. Existuje veľa skvelých kryptomien, ktoré môžete použiť, tak prečo ukladať všetky svoje vajcia do jedného košíka?
Nie je to len solídna rada z hľadiska investovania (rôzne burzy poskytujú prístup k rôznym altcoinom), ale tiež to znamená, že budete mať menšiu expozíciu v prípade hacknutia burzy, platobnej neschopnosti alebo inej katastrofy..
Poznámka: Nikdy by ste nemali na burze ukladať veľa kryptomien! Viac informácií nájdete v časti Chyba 5.
Chyba 4: Neoverenie identity servera Exchange
Zákon Patriot Act z roku 2001 stanovil ako zákonnú požiadavku, aby všetky banky podstúpili overenie systému Know Your Customer – a zákony sa tiež vzťahujú na kryptoburzy v USA. Aj neamerické burzy v súčasnosti prechádzajú procesom, aby vyhoveli právnym predpisom USA pre svojich amerických klientov.
Ale tu je háčik: niektoré kryptoburzy vám umožňujú vkladať prostriedky a začať obchodovať bez dokončenia procesu overenia. Nebudú vám však umožňovať výber peňazí, kým nebudete overení. Proces overenia samozrejme tiež pomáha predchádzať podvodom vo vašom účte.
Ak sa teda chcete ubezpečiť, že sú vaše kryptomeny k dispozícii, keď ich práve potrebujete, skontrolujte, či ste na svojich burzách podľa výberu dokončili potrebné kroky na overenie..
Chyba 5: Uchovávanie kryptomeny v horúcich peňaženkách
Horúce peňaženky sú krypto peňaženky, ktoré sú prístupné cez internet – a práve ich pripojenie ich otvára značnému riziku. Už sme sa zmienili o výmenných hackeroch, ale tiež sa nachádzate pod rozmarom núteného zastavenia vlády a niektorých ďalších naliehavých problémov, ktorým čelí blockchainová technológia.
Namiesto toho by ste mali mať v horúcich peňaženkách čo najmenej peňazí. Je zrejmé, že ak sa chystáte obchodovať denným alebo kryptovým spôsobom, budete potrebovať určité množstvo likvidity. Ale všeobecne povedané, kryptomena by mala byť pre maximálnu bezpečnosť uložená v studených peňaženkách. Odporúčame niekoľko bezpečných studených peňaženiek, ktoré si môžete skontrolovať, ak si nie ste istí, kde začať.
Chyba 6: Odosielanie kryptomeny do nesprávnej peňaženky
Je ľahké trpieť preťažením peňaženky. K dispozícii máte verejné kľúče pre vaše výmeny, pre offline úložisko a pre všetky rôzne mince, ktoré vlastníte. Pri takom množstve vecí je ľahké náhodne poslať mince do nesprávnej peňaženky.
Ak kryptomena, ktorú pošlete, nie je kompatibilná s peňaženkou, do ktorej ju posielate (napríklad ak posielate bitcoiny do peňaženky Ethereum), existuje veľká pravdepodobnosť, že nenávratne prídete o svoje aktíva..
Chyba 7: Používanie verejných sietí Wi-Fi
Na vykonávanie transakcií s kryptomenami by ste nikdy nemali používať verejnú sieť Wi-Fi (v škole, hoteli, na letisku alebo v kaviarni)..
Bezpečnostné chyby vo verejných sieťach sú dobre zdokumentované a existuje veľa spôsobov, ako môžu hackeri ukradnúť vaše údaje, keď ste na verejnej sieti Wi-Fi. Musíte zabezpečiť, aby ste neúmyselne neodhalili svoje súkromné kľúče alebo si nevymieňali heslá snooperovi.
Chyba 8: Používanie nezabezpečených rozšírení prehľadávača
Ako si možno z prečítania tohto článku uvedomujete, väčšina bezpečnostných chýb v kryptomene vzniká z toho, že ste vystavení nadmernému počtu zraniteľností..
Jednou z najčastejšie prehliadaných chýb zabezpečenia sú rozšírenia prehľadávača. Niektoré z rozšírení majú šokujúco vysoký počet povolení. Naozaj im môžete dôverovať?
Prinajmenšom by ste nemali vykonávať kryptografické transakcie pomocou prehľadávača, do ktorého ste nainštalovali nedôveryhodné doplnky a rozšírenia (napríklad tie, ktoré ste načítali ručne). V ideálnom prípade by ste mali použiť jeden z najlepších prehľadávačov, ktoré sú šetrné k ochrane osobných údajov, a používať ho výlučne na krypto platby.
Chyba 9: Používanie slabých hesiel
Toto je zrejmý tip, je však nevyhnutné zaistiť, aby ste na svojich účtoch výmeny používali bezpečné heslá. Ak ste neimplementovali 2FA, je to jediná bariéra medzi vašimi finančnými prostriedkami a počítačovými zločincami, ktorí chcú hrubou silou prevziať vaše poverenia.
Pamätajte, že kryptoburzy a iné horúce peňaženky vám neposkytujú bezpečnostný token ako banka a neexistujú žiadne odvetvové pravidlá pre vrátenie alebo odvolanie v prípade, že ste sa stali obeťou krádeže.
Aby ste nezabudli na svoje ťažko zapamätateľné zabezpečené heslá, použite správcu hesiel, ako je LastPass.
Chyba 10: Prepadnutie krypto podvodom
Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako udržať svoje aktíva v bezpečí – či už sú to nekryté peniaze alebo kryptomena -, je vyhnúť sa podvodom, podvodom a ďalším spôsobom, ako sa vás ľudia snažia vyviesť z vášho kapitálu..
Je smutné, že vo svete kryptomien existuje veľa bežných podvodov. Napríklad musíte na Twitteri vykonať iba zbežné vyhľadávanie, aby ste našli ľudí, ktorí vám ponúknu, že vám pošlú 50 ETH o sedem dní, ak im dnes pošlete 10 ETH.
Rovnako ako čokoľvek v živote, ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je. Postupujte rovnako opatrne a zdravým rozumom, ako by ste postupovali pri akomkoľvek inom finančnom majetku.
Udržiavanie bezpečnosti vašej kryptomeny, keď je pod vašou kontrolou, je samozrejme len jednou časťou bezpečnostnej hádanky. Mali by ste tiež dôkladne pochopiť, ako bezpečné sú bitcoinové transakcie.