5 nezákonných použití kryptomeny, ktoré sú dodnes platné

Blockchainy a kryptomeny už zmenili svet a existuje veľká šanca, že v tom budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch a desaťročiach.

Nie všetky zmeny však museli nevyhnutne nastať k lepšiemu. Anonymita kryptomeny znamená, že sa rýchlo stala voľbou spôsobu platby pre množstvo nelegálnych snáh.

Nezákonná činnosť: motorom krypto revolúcie?

Tu na BlocksDecoded nás často uvidíte hovoriť o prijatí kryptomeny a blockchainu v reálnom svete. Chceme, aby blockchain začali využívať všetci, od spotrebiteľov až po vlády.

Na prvý pohľad vyzerajú čísla povzbudivo. Počet existujúcich bitcoinových peňaženiek prekročil 30 miliónov; Ethereové adresy vyhodili okolo 35 miliónov. Naznačuje to, že rastúci počet ľudí začína vlastniť dva primárne krypto tokeny na svete.

Koľko z toho však pochádza z legálnej činnosti? Existuje rozsiahly nesúhlas.

Podľa vedcov z univerzity v Sydney je 44 percent bitcoinových transakcií za nelegálnu činnosť. Pred dvanástimi mesiacmi povedali toto:

„Zistili sme, že približne štvrtina používateľov bitcoinu a polovica bitcoinových transakcií sú spojené s nelegálnou činnosťou. Približne 72 miliárd dolárov nelegálnej činnosti ročne predstavuje bitcoin, ktorý je blízko rozsahu amerického a európskeho trhu s nelegálnymi drogami. “

Agentka DEA Lilita Infante však tvrdí, že tento počet sa blíži k 10 percentám (oproti 90 percentám v roku 2014), zatiaľ čo Nadácia pre obranu demokracií tvrdí, že je to menej ako jedno percento.

Stojí za zmienku, že 10 percent trhu v roku 2019 predstavuje 500 miliónov dolárov, zatiaľ čo 90 percent na začiatku roka 2014 bolo iba 45 miliónov dolárov. Nech uveríte komukoľvek, je zrejmé, že surové čísla stúpajú.

Na čo sa teda míňajú niektoré z tých nelegálnych miliárd? Tu je päť otáznych vecí, na ktoré je možné kryptomenu použiť.

1. Usenetové indexátory

Usenet je systém založený na systéme Unix, ktorý bol predchodcom moderného internetu; existuje už od roku 1980.

Samotný Usenet samozrejme nie je nezákonný. Niektorí poskytovatelia internetových služieb stále poskytujú prístup ako súčasť svojich internetových balíkov.

Značnú časť modernej siete Usenet však využívajú piráti chránení autorskými právami. Za malý poplatok každý mesiac si môžu stiahnuť toľko nelegálneho obsahu, koľko chcú. Pretože sa Usenet spolieha na priame sťahovanie, nemusí sa obávať sledovania ISP rovnakým spôsobom ako v prípade torrentov..

Poplatky sa platia indexátorom. Sú zodpovední za zhromažďovanie všetkých súborov siete Usenet do prehľadávateľného formátu. Dnes mnoho indexerov akceptuje bitcoin iba vďaka jeho anonymným vlastnostiam.

2. Ransomvér

Krajiny ovplyvnené WannaCry

Krajiny ovplyvnené WannaCry

Niektorí ľudia súcitia s pirátmi chránenými autorskými právami. Tvrdia, že vzhľadom na vydieračskú cenu lístkov do kina a predplatného na káblovú televíziu nezostáva niektorým používateľom iná možnosť, ako sa obrátiť na tieto zdroje, ak chcú získať prístup k najnovšiemu obsahu.

Nikto však nemá sympatie k tvorcom ransomvéru. Ich motívy sú čisto sebeckej povahy.

Najslávnejším príkladom ransomvéru za posledné roky bol program 2017’s WannaCry. Ovplyvnilo to viac ako 200 000 počítačov v 150 krajinách.

Primárnym cieľom boli podniky, aj keď asi najpochybnejšie bolo zameranie sa na zdravotnícke služby po celom svete. Zahŕňali britský NHS, Národný inštitút zdravia v Kolumbii a niekoľko nemocníc v Indonézii.

WannaCry požadoval platbu v bitcoine. Ak používatelia platili, znovu získali prístup k svojim strojom. Odhaduje sa, že útočníkom bolo nakoniec zaslaných viac ako 200 000 dolárov v bitcoinoch.

O dvanásť mesiacov neskôr došlo k ďalšiemu vydeseniu, keď e-maily, ktoré mali byť hackermi WannaCry, vyžadovali od postihnutých používateľov ďalších 0,1 bitcoinu.

Pôvod e-mailov nebol nikdy presvedčivo určený, hoci Severná Kórea bola všeobecne obviňovaná z toho, že stojí za pôvodným útokom.

3. Hodvábna cesta 3.0

Hodvábna cesta je jednou z najslávnejších stránok temného webu. Predáva drogy, nelegálnu pornografiu, zbrane a ďalšie nelegálne komodity. Predstavte si to ako pochmúrnu verziu Amazonu.

Web bol odstavený v roku 2013, opäť v roku 2014 a opäť v roku 2017. Ross Ulbricht, jeden z pôvodných tvorcov webu, si v súčasnosti v USA odpykáva dvojitý doživotný trest..

Web je nerušený a už štvrtýkrát je opäť na nohách a úspešne rozširuje svoje výrobky. Takmer všetky weby, ktoré predajcovia prevádzkujú, fungujú iba v kryptomene. Bitcoin je najbežnejší, ale všetky hlavné mince sú všeobecne akceptované.

4. Obchodovanie s ľuďmi

Orgány činné v trestnom konaní tiež pripúšťajú, že používanie bitcoinov je v súčasnosti obrovským problémom vo svete obchodovania s ľuďmi.

Na internete si môžete prečítať niekoľko strašidelných príbehov. Niektoré výskumy naznačujú, že prevádzači platia za svoje online reklamy v bitcoinoch, aby ich nebolo možné sledovať, zatiaľ čo iní novinári tvrdia, že našli dôkazy o tom, ako ľudia používajú bitcoin na nákup žien a dievčat na sex bez obáv zo zákona.

Nová realita viedla Medzinárodné stredisko pre nezvestné & Exploited Children (ICMEC) na vytvorenie svojej pracovnej skupiny pre digitálnu ekonomiku, zatiaľ čo FBI vytvorila pracovnú skupinu pre vznikajúce hrozby pre virtuálne meny.

Bitka stále pokračuje.

5. Pranie špinavých peňazí

Kryptomeny sú rajom prania špinavých peňazí. Môžu byť použité na integráciu hotovosti z akýchkoľvek nelegálnych aktivít späť do súvahy osoby.

Tradičné burzy majú zavedené kontroly proti praniu špinavých peňazí; to je hlavný dôvod, prečo môže byť proces overovania nových používateľov tak namáhavý.

Na darknete však zločinci využívajú bitcoinové mixéry (tiež známe ako „stavače“). Rozdelia transakciu, odrazia ju okolo stoviek tmavých webových adries a potom ju znova skombinujú na jednu adresu, na ktorej ju môže vlastník stiahnuť..

Poplatky za proces bubnovania sa pohybujú od jedného do troch percent.

Je nelegálnosť problémom kryptomeny?

Mali by sme sa preto ako rozumní vlastníci kryptomeny, ktorá dodržiava zákony, obávať? Nemyslíme si to; fiat mena sa tiež používa na nelegálne aktivity už stovky rokov a stále rastie.

Nie sme ani presvedčení, že nelegálnosť je dnes jedným z najdôležitejších problémov, ktorým čelí krypto svet. V našom článku sa dozviete viac.