Čo je to atómová výmena?
An atómový swap je inteligentná kontraktná technológia, ktorá umožňuje výmenu jednej kryptomeny za druhú – bez použitia sprostredkovateľa. Znie to dobre, však? Ak nám atómové swapy umožňujú zameniť jednu kryptomenu za druhú, prečo vôbec začať používať výmenu? Tu je to, čo potrebujete vedieť o atómových výmenách.
Čo je to atómová výmena?
Atómový swap je výmena peer-to-peer jednej kryptomeny za druhú. Atómová výmena obmedzuje potrebu drahých (na dôvere založených) služieb tretích strán, napríklad burzy, a umožňuje ľuďom jednať priamo medzi sebou..
Prvý atómový swap sa uskutočnil 20. septembra 2017 medzi Decredom a Litecoinom.
V súčasnej podobe je výmena kryptomeny časovo náročná. Potrebujete výmenu so správnymi žetónmi. Musíte sa ubezpečiť, že burza je bezpečná. Potom musíte počkať na spracovanie transakcií a platiť drahé poplatky za výmenné transakcie. Pre väčšinu ľudí, a najmä ak sa má kryptomena naďalej rozširovať ako realistická forma meny, musí byť výmena menej náročná a menej komplikovaná..
Atómový swap potom predstavuje spôsob, ako si môžu dve (alebo viac!) Strán vymeniť kryptomenu v stanovenom časovom rámci. Na zaistenie úplnosti transakcie používajú atómové swapy niečo známe ako Hash Timelock zmluvy (HTLC). HTLC je forma inteligentnej zmluvy so zabudovaným časovačom.
Príklad atómovej výmeny
Použime príklad atómovej výmeny.
- Alica má 50 bitcoinov. Chce obchodovať s Bobom.
- Bob má rovnaké množstvo litecoinu. Chce obchodovať s Alice.
- Otvárajú platobný kanál.
- Alica vkladá svoje bitcoiny a pridáva hodnotu. Hodnota funguje ako kľúč a generuje jedinečný hash, ktorý šifruje celý proces. Alice pošle Bobovi jedinečný hash.
- Bob vloží svoj litecoin.
- Alice môže odomknúť vklad litecoinov. Keď Alica podpíše vklad litecoinov, Bob dostane túto hodnotu.
- Bob podpíše vklad Bitcoin.
V rámci tohto procesu sa Alice aj Bob dohodnú na časovom rámci dodania jedinečného hash a na podpísaní transakcií. Ak ktorákoľvek zo strán zmešká dohodnutý časový rámec, vklady sa vrátia svojim vlastníkom.
Čo je platobný kanál pre atómovú výmenu? V príklade uvidíte krok, v ktorom „otvoria platobný kanál“. Existujú dva typy platobných kanálov: on-chain a off-chain.
On-chain platobné kanály
Prvý atómový swap medzi Decredom a Litecoinom bol atómový swap na reťazci. Atomový swap na reťazci sa uskutočňuje na blockchaine ktorejkoľvek kryptomeny. Okruhový platobný kanál však musí spĺňať niekoľko požiadaviek:
- Podpora pre HTLC
- Rozvetvené skripty transakcií
- Použite rovnaký hash algoritmus
- Kontroly podpisu v skriptoch transakcií
Decred a Litecoin sú bitcoinové vidličky. Preto zdieľajú veľkú časť rovnakej infraštruktúry, čím vyhovujú požiadavkám na atómový swap v reťazci.
Platobné kanály mimo reťazca
Off-chain platobné kanály umožňujú účastníkom komunikovať priamo a uskutočňovať svoje transakcie tak, ako by sa za normálnych okolností vyskytovali v ich príslušných blockchainoch. Odstránenie transakcie z bežného blockchainu do súkromného úryvku drasticky skracuje čas potrebný na spracovanie transakcie. Veľmi stručne, fungujú kanály mimo reťazca platieb takto:
- Blokový segment, ktorý transakcia použije, je uzamknutý pomocou multia podpisového usporiadania alebo iného inteligentného formátu zmluvy
- Účastníci potom uskutočnia svoju transakciu bez toho, aby poskytli podrobnosti blockchainovým ťažiarom
- Každá transakcia sa po dokončení transakcie pridá do blockchainu.
Off-chain platobné kanály sa všeobecne považujú za protokoly „vrstvy 2“, pretože na rozšírenie funkčnosti stavajú na existujúcom blockchaine. Ukázkovým príkladom off-chain protokolu vrstvy 2 je Lightning Network. Ďalšie informácie nájdete v vysvetľovači Joe’s Lightning Network.
Klady a zápory atómových swapov
Atómové zámeny znejú skvele, ale nie sú bez obmedzenia. Ako všetky veci, majú aj svoje plusy a mínusy.
Hlavné výhody atómových swapov sú:
- Jednoduchšie spracovanie transakcií medzi stranami bez toho, aby ste sa museli spoliehať na tretiu stranu. Znižuje poplatky, ako aj vystavenie sa nespravodlivým poplatkom za transakcie.
- Prijať decentralizáciu uľahčovaním transakcií typu peer-to-peer.
- Uľahčenie transakcií medzi nespočetnými tokenmi znižuje rozdiely v ekosystéme kryptomeny.
- Teoreticky zvyšuje bezpečnosť; centralizované burzy sú zraniteľným cieľom.
Hlavné nevýhody atómových swapov sú:
- Súčasný príjem je pomalý a len veľmi málo búrz sa pokúša začleniť atómové výmeny.
- Ťažkosti medzi algoritmami, ako aj potreba HTLC alebo ekvivalentu.
- V súčasnej podobe sú atómové výmeny pomalé; súčasný systém si skôr nevie poradiť s veľkým objemom (to sa však časom zmení).
Atómové výmeny sú dôležité. Atómové swapy spolu s ďalšou pokročilou technológiou blockchainu časom zmenia spôsob, akým používame kryptomeny v každodennom živote..
3 Výmeny, ktoré využívajú atómové výmeny
Celková absorpcia atómových swapov zostáva relatívne nízka. Hlavným problémom, ktorému čelí atómová výmena, je to, že je v rozpore so zavedenými centralizovanými výmenami. Toto sú burzy s najväčším počtom používateľov. Avšak popularita decentralizovaných búrz rastie.
Decentralizované burzy (DEX) fungujú bez centralizovaného orgánu a pre mnohých obhajcov kryptomien sa podobajú bližšej vízii toho, ako by mal ekosystém kryptomeny fungovať. Potom by nemalo byť prekvapením, že decentralizované burzy vedú v ceste integrácii atómových swapov.
Tu sú tri DEXy, kde môžete použiť atómové výmeny!
1. Komodo
Komodo je jedným z hlavných inovátorov atómových swapov. Vedúci vývojár jl777 píše časť kódu, ktorý viedol k úplne prvým atómovým swapom..
Burza Komodo vyvinula BarterDEX, decentralizovanú burzu poháňanú atómovými swapmi. Výmena zrazu priniesla atómové zámeny tisícom používateľov. Odvtedy Komodo prebralo atómovú výmenu zo sily na silu. Do 9. júla 2018, Komodo vystúpil viac ako 110 000 atómových swapových transakcií a podpora veľkého množstva tokenov.
2. Blockchain.io
Blockchain.io sa uberá inou cestou ako implementácia decentralizovanej burzy Komodo. Blockchain.io implementuje zmes centralizovanej a decentralizovanej technológie na „zjednodušenie, uľahčenie a zefektívnenie používania atómových swapov.“ Existuje niekoľko jasných rozdielov.
Napríklad objednávka Blockchain.io zostáva centralizovaná, ale zachováva si možnosť obchodovať pomocou atómového swapu. Mince sa nikdy nevkladajú priamo na stránku Blockchain.io. Namiesto toho sa pomocou inteligentného kontraktu úschovy uzavrú mince do transakcie atómového swapu. Proces atómovej výmeny Blockchain.io sa líši od procesu podrobne uvedeného vyššie. Prečítajte si viac o Proces decentralizovaného zúčtovania Blockchain.io.
3. Blocknet
Blocknet je opäť iný v tom, že sa jedná o decentralizovanú aplikačnú platformu, ktorá sa vyznačuje aj funkcionalitou medzi blockchainmi a vytvára silné väzby medzi početnými blockchainmi. Blocknet sa považuje za blockchainový protokol vrstvy 2, ktorý rozširuje funkčnosť blockchainu a kryptomeny pre používateľov.
Blocknet je zaujímavý tým, že sa označuje ako „internet blockchainov“. „Blockchain router“ spoločnosti Blocknet XBridge umožňuje vzájomné krížové blokovanie typu peer-to-peer. XBridge umožňuje krížové atómové výmeny, ako aj inteligentné zmluvy medzi reťazcami. Decentralizovaná burza Blocknet Block DX má tiež skvelé používateľské rozhranie a rozsiahly zoznam párov mincí.
Chcete sa dozvedieť viac informácií o kryptomenách? Prezrite si Danov zoznam najlepších podcastov o kryptomene.