Čo je to 51-percentný útok? Jednoduché vysvetlenie
Mohli by ste mať dojem, že kryptomeny sú neomylné. Áno, počítačoví zločinci hackli burzy a horúce peňaženky s alarmujúcou pravidelnosťou, ale samotná základná technológia blockchain je nepriestrelná, že??
No nie. Je zraniteľný voči fenoménu známemu ako „51-percentný útok“.
Čo je 51-percentný útok?
K 51-percentnému útoku (známemu tiež ako „väčšinový útok“) môže dôjsť, keď skupina baníkov ovláda viac ako 50 percent hash rýchlosti tokenu (výpočtový výkon). V praxi je „51 percent“ nesprávne pomenovanie; skupina skutočne vyžaduje 50 percent + 1 hašovacej rýchlosti.
Ak má jedna skupina tak vysokú úroveň kontroly, môže ľahko ohroziť príslušnú mincu tým, že:
- Predchádzanie potvrdzovaniu a tým blokovanie nových transakcií.
- Stornovanie už dokončených transakcií v aktuálnom bloku.
- Dvojité míňanie mincí v sieti.
50 + 1 percento je úroveň kontroly nevyhnutná pre hacknutie, aby bola zaručená jeho úspešnosť. Je však možné uspieť s nižšou hašovacou rýchlosťou. Bezpečnostné skupiny pomocou štatistického modelovania naznačili, že zraniteľnosť by sa mohla začať zvyšovať okolo 30 percent.
Jeden procesor, jeden hlas
Bitcoin spolu s niekoľkými ďalšími poprednými coinmi využíva systém overenia práce na overenie transakcií a ich pridanie do Blockchainu.
V biely papier, Tvorca bitcoinu – Satoshi Nakamoto – prehľadne zhrnul tento proces ako „jeden CPU, jeden hlas“:
„Dôkaz o práci je v podstate jeden CPU za jeden hlas. Rozhodnutie väčšiny predstavuje najdlhší reťazec, do ktorého sa investuje najväčšie úsilie zamerané na dôkaz práce. Ak je väčšina výkonu CPU riadená čestnými uzlami, čestný reťazec bude rásť najrýchlejšie a prekoná všetky konkurenčné reťazce. “
Možno ste si všimli veľké, ak vo vyššie uvedenom citáte: „Ak je väčšina výkonu procesora riadená poctivými uzlami …“
Problém nastáva, keď nepoctivé uzly prevyšujú počet čestných uzlov. V týchto prípadoch môžu „hlasovať“ za legitímnych baníkov, uistiť sa, že kontrolujú najdlhší reťazec, a tak získať kontrolu nad mincou.
Nakamoto predpokladal, že aj keby baník mohol zhromaždiť viac ako 50 percent uzlov, pravdepodobne by stále „hral podľa pravidiel“ na ochranu svojho bohatstva:
“Ak je chamtivý útočník schopný zhromaždiť viac výkonu procesora ako všetky čestné uzly, musel by si zvoliť medzi použitím na oklamanie ľudí krádežou svojich platieb alebo na generovanie nových mincí.” Malo by sa mu zdať výhodnejšie hrať podľa pravidiel, ktoré uprednostňujú viac nových mincí ako ktokoľvek iný, ako narušiť systém a platnosť jeho vlastného bohatstva. “
Kybernetickí zločinci, bohužiaľ, nie sú presne známi podľa týchto pravidiel. Od zverejnenia Nakamotovej správy existuje veľa príkladov 51 percent útokov.
Veľké kryptomeny sú bezpečnejšie
Doteraz sme pomocou bitcoinu ilustrovali, ako by mohlo dôjsť k 51 percentným útokom.
Aj keď je bitcoin na technickej úrovni zraniteľný, na praktickejšej úrovni je nepravdepodobné, že sa stane obeťou, a to z troch dôvodov:
1. Náklady
Sieť je taká rozsiahla, že by si vyžadovala obrovské investície do získania dostatočne výkonného hardvéru na riadenie väčšiny hash rýchlosti.
Podľa Crypto51, hackera by stálo vykonanie hodinového útoku na bitcoin 237 941 dolárov. Cena za Ethereum je podobne neúmerná – stála by 74 747 dolárov.
2. Banské bazény
Dnes sú široko distribuované ťažobné fondy pre najväčšie kryptomeny.
Nie vždy to tak bolo; v roku 2014 mala Ghash.io krátko 51 percent bitcoinovej hashovacej sadzby. Bitcoin bol v tom čase zjavne oveľa menší, ale stále to bolo znepokojujúce.
Na uznanie Ghash.io sa takmer okamžite vzdali 10 percent a požiadali komunitu, aby sa dobrovoľne obmedzila na 40 percentnú moc na dlhodobú ochranu integrity blockchainu.
Najväčšie bitcoinové ťažobné fondy sa teraz pohybujú okolo 20 percent hašovacej sadzby.
3. NiceHash
NiceHash je najväčší online trh na svete na prepájanie kupujúcich a predávajúcich hashovacej sily.
Crypto51 odhaduje, že celkové množstvo energie, ktoré môže NiceHash vyprodukovať, je menej ako jedno percento z celkovej sily v bitcoinovej sieti. Ethereum je päť percent a bitcoinová hotovosť dve percentá. Všetky najvyššie mince majú podobne nízke percentá.
Ako taký nemá ozbrojený NiceHash dostatok sily na to, aby vykonal 51-percentný útok na hlavné mince.
Malé mince sú ohrozené
Keď študujete menšie mince, veci sa začnú dramaticky meniť.
Okrem najlepších 10 mincí majú iba dve – Electroneum a Ravencoin – štvorciferné náklady na hodinový útok. Napríklad Bytecoin stojí 138 dolárov, Vertcoin 171 dolárov, Bitcoin Private stojí iba 31 dolárov. Prejdite ešte ďalej nadol a existujú stovky mincí, kde by to stálo menej ako 10 dolárov.
Tiež sa začínajú zvyšovať percentá z NiceHash. Existujú niektoré veľké mince so znepokojivo vysokým percentom. Ethereum Classic je na 82 percentách, Monacoin je 79 percentách a Bytecoin je 55 percentách.
Na konci zoznamu sú opäť obrovské percentá. Napríklad SmartCoin predstavuje 1 266 517%.
Bitcoinový zlatý útok
Zraniteľnosť menších coinov bola ostro zameraná v máji 2018, keď bitcoinové zlato utrpelo 51-percentný útok.
Token – čo bol hard fork bitcoinu z roku 2017 – v tom čase sotva existoval šesť mesiacov.
Riaditeľ projektu pre komunikáciu, Edward Iskra, musel oznámiť všetkým burzám, na ktorých sa dalo obchodovať, aby zvýšili potvrdenia z piatich na 50 a aby ručne skontrolovali podozrivé aktivity na veľkých vkladoch.
„Náklady na uskutočnenie prebiehajúceho útoku sú vysoké. Pretože sú náklady vysoké, útočník môže profitovať, iba ak z falošného vkladu rýchlo získa niečo vysokej hodnoty. Strana ako Exchange môže automaticky prijímať veľké vklady, umožniť používateľovi rýchlo obchodovať s inými mincami a potom automaticky vyberať. Žiadame vyššie limity, aby sme zabránili takémuto útoku, a naliehame na manuálnu kontrolu veľkých vkladov BTG pred zúčtovaním finančných prostriedkov na obchodovanie. “
Budúcnosť
V tejto fáze sa zdá byť takmer isté, že počet 51% útokov vzrastie.
Ale mohla by tam byť strieborná podšívka? Je ťažké tvrdiť, že tisíce altcoinov, ktoré v súčasnosti existujú, prinášajú konečným používateľom skutočné výhody. Ak by sa kryptomena skonsolidovala okolo niekoľkých väčších mincí, nemuselo by to byť najhoršie pre dlhodobé zdravie priemyslu..
Nezabudnite si prečítať náš zoznam kryptomien, ak sa chcete dozvedieť viac o slabých miestach tohto sektoru.