Výhody a nevýhody preminovaných mincí
Premines sú v kryptosvete čoraz bežnejším nástrojom – ale nie je to všetko ružové. Premíny majú niekoľko výhod a nevýhod.
Aké sú výhody a nevýhody premín pre vývojárov, používateľov, investorov a širšiu krypto komunitu? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.
Výhody premines
Na úvod sa pozrime na niektoré z výhod premín.
1. Zdroje pre vývojára
Žiadna minca nebude úspešná, ak vývojár (vývojári) nevenujú projektu dostatok času a energie. Realita moderného života však znamená, že väčšina budúcich tvorcov mincí nemôže jednoducho opustiť prácu od deväť do päť a venovať svoj život svojej vášni.
Premina umožňuje vývojárovi predať svoje preminované coiny v priebehu času, a teda nielen financuje svoje životné náklady, ale aj akumuluje zdroje, ktoré môže minúť v oblastiach ako marketing, výmenné zoznamy, ďalší zamestnanci, obsah sociálnych médií atď..
V zásade premina pomáha vývojárovi dostať zaplatené, a následne zvyšuje pravdepodobnú životnosť nového tokenu.
2. Podnecuje vývojára
Premines sú pravdepodobne lepšou motiváciou pre vývojárov ako ICO.
Zatiaľ čo ICO poskytuje okamžitú neočakávanú hotovosť (zvyčajne buď v étere alebo v bitcoinoch), preminovaná minca nemá žiadnu hodnotu, pokiaľ vývojári token nerozmnožia. Pretože vlastnia značný počet samotných mincí, majú o ne vlastný inherentný záujem.
Riziko, že vývojári odídu po veľkom výplatnom termíne, sa tak výrazne zníži. Premina tak opäť pomáha zlepšiť potenciálnu životnosť mince.
3. Menej regulačné kontroly
Medzinárodné organizácie pre suroviny čelia neustále rastúcemu regulačnému tlaku. Ťažko to prekvapuje; v roku 2018 investovali investori do ICO viac ako 10 miliárd dolárov, z čoho nezanedbateľný kus už nikdy nebol videný.
V čase písania tohto článku v polovici roku 2019 sú ICO zakázané v Číne, Južnej Kórei, Nepále, Bangladéši, Bolívii, Alžírsku, Maroku a ďalších krajinách. Medzinárodné organizácie pre suroviny tiež čelia prísnym obmedzeniam v Rusku, Indii, Jordánsku, Singapure, Pakistane, Ekvádore, Thajsku a Macedónsku.
Existujú návrhy, aby sa Spojené štáty pripojili k zoznamu, ale tento problém je zahmlený skutočnosťou, že pravidlá ICO sa líšia štát od štátu.
4. Dôkaz o koncepcii
Medzinárodné organizácie pre suroviny sú známe tým, že získavajú finančné prostriedky v hodnote desiatok miliónov dolárov, pričom k dispozícii majú iba informačný materiál, silnú hru v sociálnych sieťach a krikľavý marketing. Veľmi často neexistuje funkčný prototyp.
To robí ICO vysokým rizikom pre investorov – neexistujú žiadne záruky, že myšlienky uvedené v dokumente niekedy uzrú denné svetlo. Naproti tomu premíny nevyhnutne potrebujú fungujúcu mincu už zo svojej podstaty. Vývojári a skorí špekulanti môžu otestovať mincu v skutočnom svete a skontrolovať, či plní svoje ciele.
Nevýhody premínov
Pozrime sa teraz na niektoré nevýhody a nevýhody premín.
1. Zvyšuje pravdepodobnosť, že minca bude podvodom
Aj keď je pravdepodobné, že preminy sú podvodom ako ICO, nie sú bez rizika. Vyskytli sa prípady, keď vývojový tím vyhodil svoje preminuté mince, akonáhle bol na trhoch dostatok likvidity. Mince sa nechali zomrieť a investori zostali z vrecka.
Riziko je väčšie, keď sa premina javí ako neobvykle veľká. Čokoľvek väčšie ako 15 percent je významná červená vlajka. V ideálnom prípade hľadajte mince, ktoré nie sú vopred premyslené na viac ako 5 – 10 percent.
2. Dumpingové mince na trh
Aj keď sú vývojári čestní a minca bude naďalej úspešná, stále zostávate v pozícii, keď niekoľko ľudí drží nadmerne veľké množstvo tokenu.
Toto je dnes vidieť na oboch pomlčkach. Viac ako dva milióny Dashov sa vyťažili do 48 hodín od spustenia projektu v roku 2014. Dnes je Dash 20 najlepších mincí a ich prvé tokeny majú hodnotu okolo 150 miliónov dolárov.
S obežnou zásobou deviatich miliónov tieto skoré mince predstavujú viac ako 20 percent všetkého existujúceho pomlčky. Keby sa majitelia rozhodli inkasovať a zaplavili svoj trh svojimi žetónmi, cena Dash by bola nafúknutá.
Obdobie je možné vyvodiť s bitcoinovými veľrybami. Predpokladá sa, že Satoshi Nakamoto vlastní okolo milióna bitcoinov. Ak by on (alebo oni!) Vyhodili svoje žetóny, hodnota bitcoinu by sa zrútila.
3. Centralizované
Jedným z kľúčových princípov kryptomeny je decentralizácia – myšlienka, že žiadna osoba, skupina alebo organizácia nemá kontrolu nad mincou..
Premíny idú proti týmto ideálom. V prvých dňoch po spustení mince je takmer celá obeh mince v rukách vývojárov a ďalších zasvätených osôb.
Vezmite si príklad NEXT. Je to systém dôkazov o vklade, čo znamená, že čím viac mincí vlastníte, tým viac ich môžete ťažiť a hromadiť. Jedná sa o samo-udržujúci sa systém, ktorý uprednostňuje ľudí, ktorí vlastnia vopred pripravené mince.
Alternatívy k premínom
Ak by ste chceli investovať do nových coinov, ale obávate sa potenciálnych nevýhod preminovaných coinov, mohli by ste namiesto toho vyhľadať projekty financované komunitou alebo vývojármi..
V obidvoch scenároch skončíte s vyhradenou používateľskou základňou, ktorá sa zaviazala k rastu tokenu. Mnoho z vopred pripravených mincí nikdy nemá takúto základňu používateľov. Bez toho sa nedostanú zo strednodobého a dlhodobého hľadiska.
Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o investovaní do kryptomeny, prečítajte si ďalšie články o našich najlepších tipoch pre nových obchodníkov a najdôležitejších ukazovateľoch základnej analýzy kryptomeny..