Čo je bitcoinový ETF a prečo ho SEC nepovolí?
Bitcoinoví investori chcú od kryptomeny viac. Alebo skôr, niektoré finančné inštitúcie chcú, aby sa bitcoin stal lákavejším pre externých investorov.
Ako? Vytvorenie a Bitcoinový burzový fond (ETF). Bitcoinový ETF by umožnil investorom obchodovať s akciami bitcoinu bez toho, aby niekedy vlastnili kryptomenu, čo by otvorilo úplne nový trh pre investorov kryptomeny.
Komisia pre burzu cenných papierov (SEC) však nemá záujem na vytvorení takéhoto trhu. SEC v skutočnosti iba v roku 2018 ukončila viac ako päť pokusov o vytvorenie bitcoinového ETF.
Čo je to vlastne bitcoinový ETF? Aké sú výhody a prečo by ho investori uprednostnili pred nákupom skutočných jednotiek kryptomeny? Bolo by to dobré alebo zlé? Tu je to, čo potrebujete vedieť.
Čo je to ETF?
ETF je investičný fond, ktorý umožňuje investorom investovať do aktíva bez toho, aby museli priamo kupovať uvedené aktíva. Inými slovami, ETF sleduje cenu komodity: s pohybom hodnoty komodity sa mení aj cena ETF.
Ďalej môžete na ETF zaujímať dlhé a krátke pozície. Ak si myslíte, že sa trh s majetkom zrúti, môžete ETF „nakúpiť nakrátko“ a profitovať z jeho poklesu. Na druhej strane, ak si myslíte, že trh s majetkom bude raketovo stúpať, môžete „kupovať dlho“ a profitovať s rastom ceny.
Ide o to, že môžete investovať do komodít širšiu škálu, bez toho, aby ste museli prechádzať rôznymi burzami. ETF sú relatívne novým finančným nástrojom, pričom prvý ETF bol uvedený na trh v roku 1993, avšak iba za posledných 10 až 15 rokov sa ETF stali obľúbenou metódou investovania, najmä pre začiatočníkov.
Čo je bitcoinový ETF?
Bitcoinový ETF je teda fond, ktorý sleduje cenu bitcoinu. Investori môžu nakupovať do bitcoinového ETF bez nutnosti nákupu samotného bitcoinu. Aj keď je nakupovanie a ukladanie bitcoinov jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, niektorí investori chcú iba prístup na trh a žiadne ďalšie komplikácie.
Kľúčom je umožnenie potenciálnym investorom diverzifikovať svoje investície pomocou kryptomeny a blockchainových aktív.
Prečo si nielen kúpiť nejaké bitcoiny?
Investori nechcú obchodovať s kryptoburzami alebo s bezpečným ukladaním svojej kryptomeny. Niektorí investori pravdepodobne budú mať existujúce účty na tradičných burzách a chceli by pokračovať v obchodovaní v bezpečnom a známom prostredí.
Navyše ETF investorom rozumejú oveľa viac ako kryptomenám. Investori, ktorí chcú vstúpiť do kryptomenového priestoru, môžu použiť bitcoinový ETF na investovanie pomocou svojich existujúcich znalostí, namiesto toho, aby si našli čas na spoznávanie a otváranie kryptomenových trhov..
Nakoniec, aj keď v súčasnosti existujú bitcoinové futures a možnosť krátkeho predaja bitcoinu na BitMEX, tradiční investori môžu použiť bitcoinový ETF na ďalšiu možnosť krátkeho predaja. (Opäť bez použitia búrz alebo služieb kryptomeny.)
Čo potrebuje bitcoinový ETF pre úspech?
Existuje niekoľko kľúčových vlastností, ktoré SEC pred prijatím budúceho ETF preverí:
- Manipulácia. Ako ste sa dočítali vyššie, SEC sa obáva bitcoinu a kryptomien kvôli vysokej šanci na manipuláciu s trhom.
- Hodnota. Ako ocenia budúci manažéri ETF volatilnú cenu bitcoinu v porovnaní s akciami v truste? Ďalej, ako bude potenciálny trust oceňovať akcie pre investorov?
- cena. ETF sledujú cenu na danom trhu. Bitcoin je volatilný, čo môže viesť k špekuláciám. SEC bude chcieť záruky, že ETF sa nebude odchýliť príliš ďaleko od sledovanej ceny bitcoinu.
- Bezpečnosť. SEC bude vyžadovať, aby mal trust dostatok bitcoinu na ochranu pred podvodmi a inými problémami.
- Likvidita. Podobne aj SEC v súvislosti s bezpečnosťou zaistí investorov, že môžu rýchlo vkladať a vyberať.
Kto spustí bitcoinový ETF?
Prvá bitcoinová ETF aplikácia bola späť v roku 2013. Bitcoinoví podnikatelia, The Winklevoss Twins, požiadali o bitcoinový ETF v roku 2013, trvalo však až do roku 2017, kým SEC aplikáciu zamietla. SEC zamietla žiadosť o odôvodnené obavy týkajúce sa neregulovaných trhov a obchodovania a možnosti manipulácie a podvodu. (Ako sa ukazuje, nepodložené.)
Od tej doby predstavili burza v Chicagu (CBOE) a chicagská obchodná burza (CME) na svojich príslušných burzách bitcoinové futures kontrakty. Po odmietnutí dvojčiat Winklevoss, rôzne spoločnosti predložia SEC ďalším deviatim bitcoinovým alebo kryptomenovým ETF – všetky boli zamietnuté z podobných dôvodov ako pôvodná bitcoinová ETF aplikácia.
Deň po zamietnutí deviatich žiadostí však SEC oznámila, že žiadosti znova posúdi. SEC stanovila dátum preskúmania na 5. októbra 2018, ale potom ho posunula na 5. novembra. Konečné rozhodnutie musí prísť pred 27. februárom 2019, posledným dátumom, ktorý SEC zákonom umožňuje.
Bitcoin ETF spoločnosti VanEck SolidX
Existuje jeden konkrétny bitcoinový ETF, ktorý priťahuje pozornosť: Trust pre bitcoiny VanEck SolidX.
Na fond VanEck SolidX Bitcoin Trust ETF sa pozerá priaznivo z niekoľkých dôvodov.
Obe spoločnosti požiadali o ETF kryptomeny osobitne, obe však dostali zamietnutie. Navrhovaný ETF bude naviazaný na dcérsky index VanEck MVIS, ktorý bude v reálnom čase počítať cenu bitcoinu.
Výpočty cien v reálnom čase budú pochádzať z cenových ponúk a dopytov odvodených skôr od mimoburzových búrz, ako od bežných búrz. („Hoci Dôvera môže tiež investovať do bitcoinu obchodovaného na domácich a medzinárodných bitcoinových burzách, v závislosti od likvidity a inak podľa uváženia Dôvery.“)
SolidX bude sponzorovať projekt, zatiaľ čo sa očakáva, že samotná ETF bude uvedená na burze cenných papierov CBOE BZX. Okrem toho aplikácia VanEck SolidX Bitcoin ETF naznačuje, že spoločnosti budú skutočne držať značné množstvo bitcoinu na ochranu pred podvodmi alebo inými nepredvídanými stratami.
A nakoniec, každá akcia bitcoinového trustu VanEck SolidX bude stáť závratných 200 000 dolárov. Zavlažovanie očí, to áno. Ako ale vysvetlil generálny riaditeľ SolidX Daniel H. Gallancy v telefonickom rozhovore pre CNBC, cena odráža zameranie Trustu na inštitucionálnych, a nie na retailových investorov. Úspešný inštitucionálny bitcoinový ETF by takmer s určitosťou pripravil cestu pre ďalšie ETF so zameraním na bežných investorov.
Áno, bitcoinové ETF budú čoskoro k dispozícii
Logika by nám povedala, že otvorenie bitcoinových a iných trhov s kryptomenami pre nové investície v hodnote miliárd dolárov by malo viesť k zvýšeniu cien. Možno na Mesiac. Než však všetci vyrazia kúpiť nové Lambos, čaká sa ešte jedno dlhé čakanie, kým si SEC urobí čas na záver.
A nakoniec je to Úloha SEC [PDF] na „predchádzanie podvodným a manipulatívnym činom a praktikám, na podporu spravodlivých a nestranných obchodných zásad“ a „na ochranu investorov a verejného záujmu“.