Čo je to bitcoin (BTC)? Štúdia o kryptomene
Bitcoin je najslávnejšia kryptomena na svete. Bola prvou, ktorá prenikla do očí verejnosti a zostáva najcennejším existujúcim znakom.
Čo je to však bitcoin? Ako funguje bitcoin? A ako si viedli bitcoiny za posledných pár rokov?
Čítajte ďalej nášho sprievodcu bitcoinmi a dozviete sa viac.
Čo je to bitcoin?
Bitcoin je výtvor záhadného človeka – alebo skupiny ľudí – nazývaného Satoshi Nakamoto. O skutočnej identite Nakamota sa vedú horúčkovité diskusie, ale nikto nedokázal prísť s definitívnou odpoveďou.
Napriek nejasnostiam okolo vývojárov bitcoinov vieme o vytvorení tokenu isté veci isté.
Napríklad vieme, že Nick Szabo koncom 90. rokov 20. storočia vykonal určité predbežné práce na predchodcovi bitcoinu zvanom Bit Gold. Vieme, že rozhovory medzi Halom Finneym a Nakamotom prebiehali v roku 2008 a vieme, že blok genézy bol vyťažený 3. januára 2009..
Pôvodný zámer bitcoinu bol jasný. Vývojári chceli vytvoriť bezhotovostne, decentralizovaný digitálna mena, ktorá by mohla fungovať bez potreby dôvera, čím vylučuje sprostredkovatelia, znižovanie poplatky, a robiť korupcia ťažšie.
Bitcoin Whitepaper
Pôvodné Dokument o bitcoinoch bola vydaná pod menom Satoshi Nakamoto 31. októbra 2008.
Dokument obsahuje niekoľko kľúčových citácií o cieľoch bitcoinu a problémoch, ktoré sa snažil prekonať.
V abstrakte Nakamoto načrtol svoje sny hneď v prvej vete:
Čisto peer-to-peer verzia elektronickej hotovosti by umožnila posielať online platby priamo z jednej strany na druhú bez toho, aby prechádzali finančnou inštitúciou..
Ďalej vysvetľuje, prečo sú transakcie s finančnými inštitúciami také drahé:
Finančné inštitúcie sa nemôžu vyhnúť sprostredkovaniu sporov. Náklady na sprostredkovanie zvyšujú transakčné náklady, obmedzujú minimálnu praktickú veľkosť transakcie a obmedzujú možnosť malých príležitostných transakcií. Strata schopnosti uskutočňovať nezvratné platby za nevratné služby je spojená so širšími nákladmi. S možnosťou obrátenia sa šíri potreba dôvery.
Vo zvyšku bielej knihy Nakamoto vysvetľuje, ako fungujú bitcoiny.
Ako fungujú bitcoiny?
V porovnaní s mnohými ďalšími kryptomenami, ktorým sa venujeme v našich sprievodcoch mincami, je bitcoin jednoduchší a zrozumiteľnejší.
Všetky bitcoinové transakcie sa zaznamenávajú do verejnej knihy. Hlavná kniha sa volá bitcoinový blockchain. Blockchain je decentralizovaný (to znamená, že existuje na mnohých rôznych počítačoch (uzloch) po celom svete).
Blockchain bitcoinu je neuveriteľne ťažké poškodiť. Ak účtovná kniha v ktoromkoľvek z uzlov nesúhlasí s väčšinou, bude ignorovaná a zahodená.
Toto sa nazýva a jeden CPU-jeden hlas dôkaz o práci. Takto to popisuje Nakamoto vo svojej bielej knihe:
Dôkaz práce je v podstate jeden CPU za jeden hlas. Rozhodnutie väčšiny predstavuje najdlhší reťazec, do ktorého sa investuje najväčšie úsilie zamerané na dôkaz práce. Ak čestné uzly riadia väčšinu výkonu procesora, čestný reťazec bude rásť najrýchlejšie a prekoná všetky konkurenčné reťazce. Aby mohol útočník upraviť predchádzajúci blok, musel by znova vykonať dôkaz o funkčnosti bloku a všetkých blokov po ňom a potom dohnať a prekonať prácu čestných uzlov.
Ťažba bitcoinov
Nové bitcoiny vznikajú procesom ťažby bitcoinov. Miner je uzol v bitcoinovej sieti, ktorý potvrdzuje bitcoinové transakcie.
Proces potvrdenia spočíva v riešení zložitých matematických úloh s cieľom vytvoriť nové bloky na blockchaine. Ak baník vyrieši hádanku, bude odmenený novými mincami.
V čase písania článku asi 17,6 milióna bitcoinov existujú, aj keď existuje podozrenie, že najmenej tri milióny ľudí boli navždy stratené. Vyrobiť sa dá kedykoľvek maximálne 21 miliónov bitcoinov.
Kvôli procesu rozpoltenia odmeny nedôjde ponuka bitcoinu až do roku 2140.
Koľko stoja bitcoiny?
Bitcoin po väčšinu svojho raného života nedokázal prilákať významné investície. Trvalo do apríla 2011, kým bitcoiny prvýkrát prešli cez 1 dolár.
Mince potom zažili prvý mini-boom. V júli 2011 cena dosiahla maximum 29,58 USD a potom opäť klesla.
To bol samozrejme iba predchodca rozmachu roku 2017. 16. decembra 2017 dosiahol bitcoin svoje historické maximum 19 665,39 USD.
Odvtedy trh s bitcoinmi klesá. Veľkú časť druhej polovice roku 2018 strávil obchodovaním okolo 6 000 dolárov, kým ďalší pokles neklesol na stredných 3 000 dolárov.
Bitcoin bol stokrát vyhlásený za mŕtvy, ale je bitcoin mŕtvy?
Zatiaľ sa to v roku 2019 nepodarilo prelomiť oveľa vyššie 4 000 dolárov. Bitcoin má súčasnú trhovú kapitalizáciu vo výške 73,2 miliárd dolárov – je to najväčší trhový strop v krypto sektore.
Hľadáte kúpiť nejaké bitcoiny? Zaregistrujte sa na účet Coinbase pomocou nášho odkazu a po zakúpení alebo predaji 100 dolárov kryptomeny môžete získať bonus 10 dolárov.!
Kde kúpiť bitcoin
Bitcoin je najjednoduchšia kryptomena na nákup. Je k dispozícii takmer na každej kryptoburze a určite v každej soľnej hodnote.
Najväčšie bitcoinové trhy nájdete na FCoin (24-hodinový objem 2,3 miliardy dolárov na trhu BTC / USDT a 500 miliónov dolárov na BTC / ETH) a BitMEX (1,2 miliardy dolárov na trhu XBT / USD).
Ak chcete prevádzať bitcoiny na americké doláre, najväčší trh je na RightBTC (126 miliónov dolárov). Ak chcete predať veľké množstvo bitcoinov, najlepším spôsobom je OTC obchodovanie.
Budúci potenciál bitcoinu
Bitcoin ťaží zo svojej pozície ako najznámejšej a najrozšírenejšej kryptomeny.
Mince však trpia vážnymi problémami, z ktorých niektoré viedli odborníkov k pochybnostiam o ich dlhodobej životaschopnosti.
Azda najvýznamnejšie je, že bitcoin trpí problémom škálovateľnosti. Malá veľkosť bloku znamená, že sieť dokáže spracovať maximálne asi 10 transakcií za sekundu (na rozdiel od toho môže sieť Visa spracovať tisíce transakcií za sekundu).
Problém škálovateľnosti viedol k niekoľkým významným bitcoinovým vidličkám. Najpozoruhodnejšia vidlica sa vyskytla 1. augusta 2017, keď vznikla Bitcoin Cash.
Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si prečítať nášho sprievodcu Bitcoin Cash.
Bitcoinové komunity
Ak by ste sa chceli viac zapojiť do bitcoinu, mali by ste zvážiť pripojenie sa k niektorým online bitcoinovým komunitám.
Najlepšie bitcoinové komunity sú:
- Fórum BitcoinTalk
- Bitcoinový subreddit
- Bitcoinová facebooková stránka
- Bitcoinové IRC kanály (#bitcoin, # bitcoin-core-dev, # bitcoin-otc, # bitcoin-market a # bitcoin-mining)
Pamätajte, že sme tiež písali o tom, ako tlačiť papierovú bitcoinovú peňaženku, ak potrebujete ešte viac informácií.