8 bitcoinových vidličiek, o ktorých potrebujete vedieť
Kryptomeny sa môžu stať rôznymi spôsobmi.
Narazíte na tvrdé vidličky (pričom vidlicový blockchain nie je spätne kompatibilný), mäkké vidličky (ktoré sú zvyčajne softvérovými aktualizáciami a sú spätne kompatibilné) a vidlice kódového základu (kde sa kopíruje kód mince a poskytuje základ pre nový mena).
Dnes sa pozrieme na niektoré z najpozoruhodnejších hard forkov a forkov zdrojových kódov bitcoinu.
1. Litecoin (október 2011)
Litecoin bol jedným z prvých široko úspešných bitcoinových forkov. Kreatívny duch bývalého zamestnanca spoločnosti Google Charlie Lee, Litecoin, použil zdrojový kód bitcoinu ako základ pre projekt, ale po spustení vytvoril úplne nový blockchain.
Tieto dve mince majú veľa podobných funkcií, existujú však určité základné rozdiely.
Napríklad Litecoin skrátil priemerný čas spracovania transakcií Bitcoinu z 10 minút na 2,5 minúty. Litecoin má tiež vyšší limit na mince (84 miliónov oproti 21 miliónom) a používa iný ťažobný algoritmus (Scrypt vs. SHA-256). Algoritmus Scrypt od Litecoinu kladie skôr dôraz na RAM ako na CPU.
2. Bitcoinová hotovosť (august 2017)
Bitcoin Cash je pravdepodobne najkontroverznejšia bitcoinová vidlica. Zatiaľ čo Litecoin ako základ projektu použil iba zdrojový kód bitcoinu, zrod Bitcoin Cash nastal po rozkole v bitcoinovej komunite a samotný blockchain bol ťažko viditeľný.
Nová minca údajne vyriešila niektoré problémy bitcoinu. Najvýznamnejšie zvýhodňuje ľudí, ktorí chcú používať menu skôr ako platobný nástroj ako investičný nástroj, zvýšením veľkosti bloku na 8 MB.
Je smutné, že ďalšie kontroverzie neboli ďaleko. V novembri 2018 samotná Bitcoin Cash predvídala ďalšie nezhody týkajúce sa veľkosti blokov. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si Joeov článok o vojnovej hash bitcoinovej hotovosti.
3. Zcash (október 2016)
Rovnako ako Litecoin, aj Zcash bol vidličkou zdrojového kódu a bol tu úplne nový blockchain.
Hlavným dôvodom vývojára pre vytvorenie Zcash bolo spustenie mince zameranej viac na súkromie. Došlo k prvému rozšírenému použitiu kryptografickej techniky s nulovými znalosťami zvanej zkSNARKS. zkSNARKS umožňuje uzlom overiť správnosť výpočtov bez ich vykonania.
Bitcoin aj Zcash majú limit 21 miliónov mincí.
Ak by ste chceli alternatívu k Zcashovi, v samostatnom článku sme vysvetlili všetko, čo potrebujete vedieť o Monere – ďalšej významnej minci ochrany osobných údajov..
4. Bitcoinové zlato (október 2017)
Bitcoin Gold bol hard fork, ktorý sa stal v októbri 2017. Ako to už v prípade hard forkov býva, vývojári cítili, že v bitcoine je zásadný problém, ktorý treba napraviť. V prípade bitcoinového zlata išlo o zámer opäť decentralizovať ťažbu bitcoinu.
Hlavný tím chcel, aby sa ľudia s jednoduchými GPU mohli znovu zapojiť; Bitcoin teraz vyžaduje vysoko výkonné (a veľmi drahé) čipové sady ASIC, ak chcete ťažiť vážne sumy. Znamená to, že ktokoľvek s jednoduchým bežným počítačom môže začať ťažiť bitcoinové zlato a byť mierne úspešný.
Je ironické, že problém ťažby sa vrátil k strachu v minci v polovici roku 2018, keď utrpela 51-percentný útok. Z búrz bolo odcudzených asi 18 miliónov dolárov bitcoinového zlata.
Viac sa dozviete v našom vysvetlení 51 percentných útokov.
5. Bitcoin SV (november 2018)
Predtým sme spomenuli, že bitcoinová hotovosť sa rozdvojila druhýkrát v novembri 2018. Výsledkom tejto vidlice bolo spustenie bitcoinu SV.
Prvých pár mesiacov existencie mince nebolo úplne obyčajným plachtením.
Najskôr kritici obvinili jeho zakladateľa Craiga Wrighta z umelého nafukovania trhového stropu nákupom Bitcoin SV nad trhovú hodnotu.
Po druhé, iba 4,2 milióna zo 17 miliónov možných coinov si nárokovali vlastníci bitcoinovej hotovosti.
A nakoniec, niektoré popredné burzy – vrátane Poloniexu – narazili na ťažkosti so spracovaním transakcií bitcoin SV.
6. Dash (január 2014)
Dash je vidlica zdrojového kódu, ale má trochu kurióznu históriu.
Pri prvom spustení začiatkom roku 2014 použila vidličku Litecoinu v0.8.6.2 (ktorá, samozrejme, bola vidlicou bitcoinu). O rok neskôr sa vrátil k zdrojovému kódu bitcoinu 0.9.3.
V tom čase hlavný vývojár Evan Duffield uviedol, že bolo prijaté rozhodnutie, aby mohla spoločnosť Dash „využiť takmer dva roky vývoja pre hlavného klienta bitcoinu“.
Z technického hľadiska Dash opäť stavia na niektorých vnímaných slabinách bitcoinu. Ponúka okamžité transakcie, správu zainteresovaných strán, motivované plné uzly, podporu ochrany súkromia na úrovni protokolu a vyššiu kapacitu transakcií v blockchaine.
7. SegWit2x (november 2017)
Vidlica, ktorá sa nikdy nestala. SegWit2x bol navrhnutý hard fork, ktorý sa mal vyskytnúť koncom roka 2017, avšak aby bol zrušený v posledných dňoch pred uskutočnením forku.
Problém sa točil okolo nedostatku konsenzu a konkrétne rozhodnutia vývojárov nezaviesť povinnú ochranu proti opätovnému prehraniu. Bez ochrany by ľudia mohli prísť o majetok, keby boli peniaze počas prechodu náhodne poslané do nesprávneho reťazca.
Mnoho ľudí v bitcoinovej komunite lamentovalo nad zlyhaním SegWit2x; pomohlo by to jednému z kľúčových problémov Bitcoinu – malej kapacite transakcií za sekundu (TPS). Bitcoin má 7 TPS, zatiaľ čo Visa zvládne až 24 000 TPS.
8. Bitcoin Pizza (december 2017)
Existujú stovky bitcoinových vidličiek, o ktorých nemusíte vedieť; sú pravdepodobne odsúdení na dlhodobé zlyhanie pre nedostatok záujmu, baníkov a prijatia.
Zo všetkých týchto forkov však existuje iba jedna, ktorá vyniká už svojím menom – Bitcoin Pizza. Peniaze sú pomenované po udalostiach z 22. mája 2010, keď programátor Laszlo Hanyecz kúpil dve veľké pizze od spoločnosti Papa Johns za 10 000 bitcoinov. Pri dnešnom výmennom kurze je to 3,5 milióna USD.
Na technickej úrovni bola Bitcoin Pizza prvou bitcoinovou vidlicou, ktorá využívala technológiu Directed Acyclic Graph (DAG). DAG sa nespoliehajú na to, že baníci potvrdzujú transakcie; blockchain je „block-less“.
V súčasnosti táto minca využíva vidlicový bitcoinový blockchain. Ale keď bude pripravený nový predťažený blockchain DAG BPA, dôjde k migrácii.
Podeľte sa o svoje obľúbené bitcoinové vidličky
Predstavili sme vám osem dôležitých bitcoinových forkov, ale existuje ešte niekoľko ďalších príkladov. Nezabudnite zdieľať svoje obľúbené bitcoinové forky v sekcii komentárov nižšie.
A ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok o princípoch pevných vidličiek a mäkkých vidličiek.