5 inovatívnych kryptomien, ktoré nie sú iba bitcoinové kopírovacie stroje
Bitcoin môže byť najrozpoznateľnejšou kryptomenou, ktorá existuje, to však neznamená, že je najlepšia. Je skutočne ľahké tvrdiť, že mnoho novších mincí ponúka vylepšenia oproti tvorbe Satoshi Nakamota.
Tu je päť kryptomien, ktoré nie sú iba kopírkami a namiesto toho sa pokúšajú stavať na základoch bitcoinu.
1. Ethereum
Ethereum sa nesnaží byť „lepším“ bitcoinom – má úplne iný účel a cieľ.
Pamätajte, že bitcoin bol vytvorený ako digitálna mena. Iste, nikdy nebol navrhnutý tak, aby slúžil na uchovávanie hodnoty, investičný nástroj alebo nástroj na finančné špekulácie, ale jeho hlavným účelom bol stále finančný..
Ethereum je oveľa viac ako digitálna mena. Stavia na uvedomení si, že blockchainová technológia má mnoho aplikácií v reálnom svete presahujúcich podporu finančných transakcií.
Blokový reťazec Ethereum preto umožňuje inteligentné zmluvy (samovykonateľná zmluva bez potreby sprostredkovateľov) a decentralizované aplikácie (DApps). Éter (samotný token) je predovšetkým spôsob spúšťania aplikácií a speňaženia práce. Aspekty obchodovateľnej meny, aj keď sú populárne, sú druhoradé.
2. Zvlnenie
Ripple je zameniteľný so všetkým. Znamená to, že môžete prevádzať aktíva, ktoré zvyčajne nemajú výmenný kurz (napríklad letecké míle na plyn), a ušetriť peniaze pri obchodovaní s aktívami v neefektívnych koridoroch (napríklad indické rupie za eurá). Cieľom Ripple je v podstate nahradiť americký dolár ako hlavného sprostredkovateľa na svete.
Napriek svojim výhodám je však Ripple sporným znakom. Niektorí odborníci tvrdia, že nejde ani o kryptomenu – nepoužíva blockchain, nekoná sa ťažba tokenov a nevytvárajú sa nové tokeny.
Namiesto toho je Ripple postavený na patentovanom Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA). Na overenie transakcií používa skôr dôkaz správnosti ako doklad o funkcii.
Okrem toho 80 percent všetkých tokenov Ripple stále vlastní tvorca, spoločnosť Ripple Labs. To letí tvárou v tvár decentralizovaným ideálom kryptomeny.
Napriek tomu je teraz Ripple pohodlne päť najlepších mincí podľa trhových kapitalizácií; väčšinu roku 2018 strávila na druhom mieste.
3. Monero
Bitcoin je často označovaný ako úplne anonymný, čo však nie je tak úplne pravda. Bitcoinové transakcie je možné vysledovať rôznymi spôsobmi.
Po prvé, opätovné použitie adresy je veľmi rozšírené. Znamená to, že ak je s vami možné spojiť jednu transakciu, môžu byť s vami prepojené aj všetky transakcie z adresy (všetky sú verejne dostupné)..
Po druhé, prepojiť osobu s transakciou je jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Blockchainová analýza sa rýchlo stáva veľkým biznisom, zatiaľ čo webové sledovače a súbory cookie neustále odovzdávajú informácie o vašich akciách spoločnostiam ako Google a Facebook.
Vedci z Princetonskej univerzity analyzovali 130 veľkých spoločností, ktoré akceptovali platby bitcoinom. Zistili, že z nich 53 zverejnilo informácie viac ako 40 tretím stranám. Väčšina údajov sa použila na reklamy, ale niektoré tiež zverejnili podrobnosti transakcie. Problém je obzvlášť akútny, keď únik zahŕňa množstvo a čas nákupu.
„Zistili sme, že mnoho obchodných webov má oveľa závažnejšie (a pravdepodobne neúmyselné) úniky informácií, ktoré desiatkam sledovačov priamo odhalia presnú transakciu na blockchaine. Zistili sme, že jedinečné prepojenie je možné vo viac ako 60% prípadov “
Monero používa tajné adresy a podpisy zvonenia; neguje tak všetky problémy, ktorým Bitcoin čelí. Aj keď niekto pozná vašu verejnú adresu Monero, nemôže vidieť, koľko Monera vlastníte, ani žiadnu históriu transakcií.
V našej štúdii o minciach sme podrobnejšie vysvetlili, ako Monero funguje.
4. NEO
NEO je priamym konkurentom spoločnosti Ethereum. Oba sú navrhnuté tak, aby hostili inteligentné zmluvy a DApps.
Aj keď to nie je také populárne ako stvorenie Vitalika Buterina (NEO je top 20 mincí, Ether je top three coin), mnoho ľudí verí, že je to lepšia alternatíva s väčším dlhodobým potenciálom..
Kľúčovým rozdielom je rýchlosť transakcie. NEO dokáže spracovať 10 000 transakcií za sekundu, zatiaľ čo Ethereum dokáže spravovať iba 15 transakcií za sekundu. Pre porovnanie, bitcoin je obmedzený na sedem transakcií za sekundu.
Niektorí ľudia si tiež myslia, že NEO je pripravenejšie do budúcnosti. Tvorcovia tvrdia, že vyvinuli anti-kvantový kryptografický mechanizmus s názvom NeoQS. Naopak, kvantové počítače by nakoniec mohli predstavovať hrozbu pre bezpečnosť blockchainov iných kryptomien.
Negatívom je, že spoločnosť NEO podporuje čínska vláda. Skeptikom to okamžite zazvoní na poplach, nehovoriac o tom, že existuje nedostatok oficiálnych informácií v anglickom jazyku..
5. Tether
Jednou z najväčších kritík bitcoinu (a kryptomien všeobecne) je ich cenová volatilita. Je ťažké tvrdiť, že sú budúcnosťou peňazí, keď za posledné dva roky došlo k poklesu cien z 3 000 na 20 000 dolárov a späť.
Z toho vznikol nový typ kryptomien nazývaných stablecoiny. Sú viazané na existujúcu menu alebo komoditu v ponuke, aby sa minimalizovala volatilita.
Najväčší stablecoin podľa trhového stropu je Tether. Je naviazaný na americký dolár. Mince boli vytvorené ako spôsob, ktorý umožňuje používateľom rýchlo si vymieňať peniaze medzi krypto svetom a fiat menami.
Tether nie je bez kontroverzií; spoločnosť opakovane tvrdila, že všetky jej tokeny Tether sú kryté dolármi, stále však musí poskytnúť dôkazy o svojich tvrdeniach, a to aj napriek tomu, že opakovane tvrdí, že tak urobí.
Zdá sa, že spoločnosť má tiež nezdravo úzke väzby s burzou Bitfinex. Niekoľko expertov skutočne obvinilo Bitfinex z vytvárania Tetherov „z ničoho“.
Stabilnécoiny sú tu aj naďalej. Ak je Tether podľa vášho vkusu príliš riskantný, mali by ste tiež vyskúšať TrueUSD, Gemini Dollar a DAI.
Povedzte nám svoje obľúbené alternatívy bitcoinu
Či už je to menšia volatilita, lepšie súkromie alebo väčší počet aplikácií v reálnom svete, päť mincí, o ktorých sme hovorili v tomto článku, je aspoň v jednom smere lepších ako bitcoin.
Existujú však desiatky ďalších mincí, ktoré tiež chcú ukradnúť bitcoinovú korunu. Ak máte obľúbený altcoin, zdieľajte ho v komentároch a vysvetlite, prečo si myslíte, že jeho potenciál je taký veľký.
A ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si náš rýchly úvod do bitcoinu.