Čo je Zilliqa (ZIL)? Štúdia o kryptomene
Zilliqa je škálovateľný blockchain so silným zameraním na efektívnosť, využívajúci rozdelenie na drastické zníženie energetických požiadaviek siete. Zilliqa, jeden z prvých verejných blockchainov, ktoré implementujú zdieľanie, je zaujímavá blockchainová sieť.
Cieľom spoločnosti Zilliqa je vyriešiť jednu zo základných otázok kryptomeny a blockchainu: zvýšenie spracovania transakcií pri zachovaní bezpečnosti a decentralizácie. Tu je príklad, ako Zilliqa funguje a či zodpovedá fakturácii.
Čo je Zilliqa?
Zilliqa je verejný blockchain navrhnutý od základu pre škálovanie transakcií. Jedným z najväčších problémov, ktorým čelia kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum, je to, že škálovanie sietí na zvýšenie priepustnosti transakcií je ťažké.
„Zilliqa je redizajn od nuly a už viac ako dva roky je predmetom výskumu a vývoja. Základným kameňom v dizajne spoločnosti Zilliqa je myšlienka tzv. Shardingu – rozdelenia ťažobnej siete na menšie konsenzuálne skupiny zvané shards, z ktorých každá je schopná paralelne spracovávať transakcie. “
The Dokument Zilliqa [PDF], uvedený na trh v roku 2017, uviedol niekoľko odvážnych tvrdení týkajúcich sa jeho potenciálu škálovania a priepustnosti transakcií. Keď bol tím Zilliqa zverejnený, tvrdil, že „pri súčasnej kapacite Ethereum by Zilliqa očakávala spracovanie asi tisíckrát vyšších transakčných sadzieb ako Ethereum.“ Presne to urobil testovací sieť Zilliqa, ktorá zhromaždila prskajúcich 2 828 transakcií za sekundu na 3 000 uzloch – rýchlejšie ako mnoho jej rýchlych konkurentov v blockchaine.
Mainnet Zilliqa začal fungovať v januári 2019 a zaviedol výmenu tokenov z existujúcich tokenov ZIL ERC-20 na natívne tokeny ZIL..
Sieť Zilliqa podporuje DApps. Vývojári môžu písať Zilliqa DApps pomocou Scilla, programovací jazyk na strednej úrovni. Vývojári spoločnosti Zilliqa vytvorili spoločnosť Scilla, aby umožnili ľuďom čitateľné inteligentné zmluvy a zároveň si zachovali zložitosť, ktorú veľa inteligentných zmlúv vyžaduje. Štruktúra Scilla taktiež eliminuje niekoľko známych chýb zabezpečenia nájdených v iných programovacích jazykoch inteligentných zmlúv.
Čo je to Zilliqa’s Sharding?
Blockchain Zilliqa využíva niekoľko základných technologických konceptov, aby získal náskok pred konkurenciou. Sharding je „tajná omáčka“, vďaka ktorej je blockchain Zilliqa škálovateľnejší ako väčšina ostatných verejných blockchainov. Takže, čo sa robí shardovanie?
Trhanie rozdeľuje sieť Zilliqa na menšie kúsky. Napríklad povedzme, že sieť Zilliqa má 1 000 aktívnych uzlov. Zilliqa automaticky rozdelí týchto 1 000 uzlov na desať menších zlomkov, z ktorých každý má 100 uzlov. Uzly v každom zlomku môžu spracovávať transakcie paralelne. Ak každý zlomok spracuje desať transakcií za sekundu, potom je kombinovaný výstup zlomku 100 transakcií za sekundu.
Rozdelenie siete Zilliqa na zlomky umožňuje lineárne škálovanie, čo umožňuje ďalšiemu rastu priepustnosti siete a transakcií.
Ako Zilliqa implementuje zdieľanie?
Myšlienka rozdelenia nie je nová ani jedinečná. Sharding je napríklad bežná technika riadenia zaťaženia databázy. To, čo ho však odlišuje, je implementácia a riešenie problémov v rámci rozdelenia Zilliqa.
- Odboj Sybil. Verejný blockchain môže byť napadnutý škodlivými uzlami. Útočník sa môže pokúsiť rozšíriť viac uzlov, aby ovplyvnil rozhodovací proces väčšiny sietí. Toto je známe ako útok Sybil. Spoločnosť Zilliqa neguje potenciálne útoky Sybil pomocou kontroly Proof of Work pre nové sieťové uzly. Existujúce uzly kontrolujú PoW nového uzla a pred pripojením k širšej sieti potvrdzujú jeho prácu a zámer.
- Shard Creation. Rozdeliť sieť na zlomky je skvelý nápad, ale ako sa Zilliqa rozhodne, ktoré uzly sa spoja do bloku? Kontrola Proof of Work tiež rozhodne, ktoré uzly by mali pracovať paralelne. Sieť Zilliqa volí vyhradenú sadu uzlov, ktorá sa nazýva výbor adresárovej služby (DSC). V pravidelných intervaloch je jeden uzol DSC vytlačený zo skupiny a vstúpi nový člen (aby sa zastavila nadvláda nad sieťou). Zakaždým, keď sa nový člen DSC pripojí k výboru, každý uzol siete vykoná novú kontrolu PoW. V závislosti od rýchlosti kontroly PoW, samotného podania „a nejakej náhodnosti“ je každému uzlu priradený úlomok.
- Veľkosť črepu. Ako potom Zilliqa spravuje počet uzlov na zlomok? Existuje maximálny alebo minimálny počet uzlov? Veľkosť zlomku súvisí so zabezpečením siete. Ak je veľkosť fragmentu príliš malá, škodlivé uzly majú väčšiu šancu manipulovať so sieťou. Zilliqa preto považuje 600 uzlov za minimálnu veľkosť črepu.
Črep môže stále obsahovať škodlivé uzly. Minimálna veľkosť črepu 600 uzlov by však mala pôsobiť proti konaniu menšiny.
Vyššie uvedené sa týka rozdelenia siete Zilliqa. Vývojový tím Zilliqa má tiež plány na implementáciu podstatne komplikovanejšieho rozdelenia svojho virtuálneho stroja, ale v oveľa neskoršom termíne.
PoW, PBFT a ťažba Zilliqa
Zilliqa používa algoritmus Proof of Work na potvrdenie stavu siete a na priradenie nových uzlov. (Čo je to algoritmus Proof of Work?) Avšak nejde o blockchain Proof of Work. Namiesto toho Zilliqa používa konsenzusný mechanizmus Praktická byzantská chyba tolerancie (PBFT), ktorý udržuje nízku spotrebu energie v sieti. Mechanizmus PBFT je aktívny v rámci každého fragmentu, čo drasticky skracuje čas potrebný na overenie siete.
Iba použitie PoW na potvrdenie sieťových uzlov znamená, že ťažba Zilliqa je tiež relatívne nízkoenergetický podnik, najmä v porovnaní s ostatnými významnými verejnými blockchainmi. Pretože sieť vyžaduje malé množstvo overenia pomocou ťažby, je potrebných iba asi 12 hodín ťažby PoW mesačne. Ťažobný údaj by mohol stúpať so zmenšovaním rozsahu siete, zostal by však rádovo menší ako podobné siete založené na PoW.
Kde si môžete kúpiť Zilliqa?
ZIL je znakom siete Zilliqa. Existuje celkovo 21 miliárd ZIL. Počas počiatočnej udalosti generovania tokenov spoločnosti Zilliqa bolo distribuovaných 6,3 miliárd ZIL, ďalších 6,3 miliárd ZIL bolo distribuovaných investorom ZIL, vrátane investorov ICO. Zvyšných 8,4 miliárd ZIL vyhradených na ťažbu odmien a ďalšie platby v sieti.
V čase písania tohto článku bol jeden ZIL v hodnote 0,006604 USD – zlomok centa a ešte dlhá cesta od historického maxima spoločnosti Zilliqa vo výške 0,02 USD za token. V čase písania tohto článku mala ZIL trhovú kapitalizáciu viac ako 57 miliónov dolárov, čo ju radí na 77. najväčšiu kryptomenu podľa trhového kapitalizácie. Coincodex uvádza zoznam Zilliqa na predaj na 37 burzách so 75 pármi mincí.
Chcete si kúpiť nejaký ZIL? Vytvorte nový účet Binance pomocou nášho odkazu a pomáhajú udržať blokované dekódovanie blokov pri skúmaní kryptomeny jeden blok po druhom.
Zrieknutie sa zodpovednosti: Toto nie je investičné poradenstvo. Bitcoiny a ďalšie kryptomeny sú vysoko špekulatívne. V kryptomene nie je zaručené nič. Pred investovaním si vždy urobte vlastný prieskum a nikdy neprenechajte viac peňazí, ako by ste mohli stratiť.
Aký je budúci potenciál Zilliqa?
Zilliqa má značné množstvo budúceho potenciálu. Ako blockchain s rýchlym spracovaním transakcií a premysleným škálovaním blockchainu by sa Zilliqa mohla stať jedným z najväčších verejných blockchainov.
Adopcia je však kľúčová a adopcia je to, čo Zilliqa chýba. V čase písania tohto článku je na blockchaine Zilliqa aktívnych iba asi 20 DApps. Toto číslo je v porovnaní s Ethereum, EOS, TRON alebo inak veľmi malé. Spravodlivo je mainnet Zilliqa oveľa mladší ako tieto alternatívy, a preto by kritici mali dať spoločnosti Zilliqa čas na rast, kým ju odpíše. Tiež by som dodal, že Zilliqa je skutočne inovatívny projekt v blockchainovej sfére, najmä v porovnaní so svojimi blízkymi konkurentmi.
Budúcnosť je pre Zilliqa svetlá. Budúce aktualizácie zavedú funkcie ochrany osobných údajov prostredníctvom zkSNARKs, umožnia interakciu s programovacími jazykmi na vysokej úrovni, podporu viacerých peňaženiek v kryptomene, viac služieb a dôležité blockchainové partnerstvá.
Pripojte sa ku komunite Zilliqa
Ak sa chcete dozvedieť viac o Zilliqa alebo len chcete byť informovaní o aktualizáciách a vývoji, môžete sa pripojiť k vášnivej komunite Zilliqa.
- Oficiálny Twitter spoločnosti Zilliqa
- Subreddit Zilliqa
- Twitter prezidenta Zilliqa Amrita Kumara
- Oficiálna stránka Zilliqa
- Oficiálny blog Zilliqa
Ak by ste si chceli prečítať viac Blocks Decoded Coin Studies, písali sme tiež o vlnách, NEM, Binance Coin, Stellar a ďalších.