Čo je TRON (TRX)? Štúdia o kryptomene
TRON si kladie za cieľ vybudovať decentralizovaný internet. Na prevádzkovanie rôznych služieb využíva inteligentné zmluvy, pričom sa zameriava na vysokú škálovateľnosť a vysokú dostupnosť.
Cieľ budovania decentralizovaného internetu nie je pre slabé povahy. Ako to TRON urobí a ako to funguje? Tu je to, čo potrebujete vedieť.
Čo je TRON?
Budovanie novej generácie internetu si vyžaduje premyslenie ďalšej generácie. Jedným z hlavných konceptov spoločnosti TRON je vysoký výkon meraný v transakciách za sekundu (TPS). TRON pracuje na 2 000 TPS, čo je oveľa viac ako 3 – 6 TPS bitcoinu a 25 TPS spoločnosti Ethereum.
Rýchlosť a účinnosť siete TRON vysoko prevyšujú rýchlosť a účinnosť mnohých ďalších blockchainov. Takýto vysoko výkonný systém je jediná vec, ktorá dokáže prevádzkovať decentralizovaný internet, takže budovanie takejto siete je veľká vec.
Symbol ticku TRX predstavuje TRON. Existuje maximálna ponuka zhruba 100 miliárd TRX a v súčasnosti je v obehu zhruba 66 miliárd TRX. TRX pracuje na konsenzuálnom algoritme Delegované dôkazy o podiele (DPoS). Môžete vložiť svoje TRX a zvoliť si zástupcu, kde môžete získať podiel na akýchkoľvek odmenách získaných vašim zástupcom.
Tokeny TRX môžu platiť tvorcov obsahu v sieti. Aj keď je nový internet konečným cieľom, tvorba médií je jedným z prvých krokov.
Nadácia TRON uviedla TRON na trh v júli 2017. Testnet bol uvedený na trh v marci 2018 a Mainnet krátko potom v máji 2018. Odyssey 2.0 je názov hlavnej siete a v júni 2018 sa vytvoril prvý blok genézy. Odvtedy spoločnosť TRON získala služby ako BitTorrent (júl 2018) a dosiahla viac ako 100 miliónov transakcií (december 2018).
Na podporu rozvoja TRON existuje nadácia TRON. Justin Sun. je zakladateľ a výkonný riaditeľ nadácie a vyštudoval Jack Ma’s Hupan University. Justin Sun je charizmatický podnikateľ a bývalý poradca spoločnosti Ripple Labs.
Ako funguje TRON?
TRON dokument v2.0 načrtáva všetky technické podrobnosti o sieti, tu sú však základné koncepty, ktoré potrebujete vedieť.
Spoločnosť TRON rozdeľuje svoju architektúru na tri úrovne. Pozostávajú z aplikačnej vrstvy, úložnej vrstvy a základnej vrstvy.
Aplikačná vrstva je určená pre vývojárov na nasadenie decentralizovaných aplikácií (DApps). Tieto DApps fungujú na inteligentných zmluvách TRON a sú takmer celým bodom TRONu. Bez toho, aby vývojári budovali DApps, nikto nebude používať TRON, takže zatiaľ čo na základnej infraštruktúre ešte treba pracovať, musia vývojári začať pracovať na svojej vražednej aplikácii práve teraz.
Úložná vrstva je distribuované úložisko pre sieť. Ukladá sa nielen samotný blockchain, ale aj všetky údaje aplikácie (ak sú potrebné). Táto vrstva sa skladá z dvoch častí:
- Blockchain úložisko: Používa Google leveldb efektívne ukladať sieťové dáta.
- Štátny sklad: Slúži na zrýchlenie siete. Tu sa uložia novo vidlicové reťaze spolu s otáznymi zmluvnými objektmi. Dočasným uložením údajov tu nie je potrebné pomalšie hlavné úložisko blockchainu, kým nebudú údaje platné, skutočné a stabilné.
Dáta sa ukladajú pomocou služieb Google Vyrovnávacia pamäť protokolu. Jedná sa o veľmi efektívny spôsob prenosu a ukladania údajov, ktorý je možné považovať za moderné a špičkové riešenie. Ostatné riešenia, ako napríklad JSON, sú stále dobré, ale protokolové vyrovnávacie pamäte sú veľmi nové a výkonné.
Spoločnosť TRON používa virtuálny stroj TRON (TVM), ktorý je podobný virtuálnemu stroju Ethereum (EVM). TVM v skutočnosti pracuje s EVM, ak chcete. Tento virtuálny stroj uľahčuje vývojárom a tvorcom DApp začať so stavbou aplikácií TRON. Uľahčuje im to použitie ich obľúbeného programovacieho jazyka a zaisťuje konzistenciu medzi kódom bežiacim na lokálnych počítačoch a kódom bežiacim ako inteligentný kontrakt v sieti. To vývojárom uľahčuje život, pretože nemusia hádať, ako beží kód v samotnej sieti, to všetko za nich spravuje TVM..
Jadrová vrstva zvláda niekoľko dôležitých funkcií. Toto zvláda väčšinu spracovateľských prác vrátane inteligentných zmlúv, konsenzu v sieti a správy účtov. Táto základná vrstva využíva Solidity, rovnaký jazyk, ktorý napája inteligentné zmluvy spoločnosti Ethereum.
V tejto základnej vrstve sa nachádza konsenzusný algoritmus spoločnosti TRON DPoS. Držitelia TRX môžu vkladať svoje mince na zástupcov súťažiacich o jednu z 27 super reprezentatívnych pozícií. Stávkujúcich musí každých šesť hodín hlasovať znova. Spoločnosť TRON vyrába každé tri sekundy nový blok, počas ktorého je každý super predstaviteľ odmenený 32 TRX. Super zástupcovia si môžu zvoliť, čo s touto odmenou urobia. Väčšina ich rozdáva voličom podľa toho, ako veľmi prispeli k hlasovaniu. Každý zástupca, ktorý sa rozhodne ponechať si zisk pre seba, bude čoskoro vylúčený.
Koľko stojí TRON?
V čase písania článku v apríli 2019 stojí jeden TRX 0,025 USD, ale nie vždy to tak bolo. Spoločnosť TRX dosiahla historicky najvyššiu cenu 0,45 USD 5. januára 2018. Rovnako ako zvyšok trhu, cena odvtedy poklesla o takmer 95%. Aktuálny trhový strop predstavuje zhruba 1,7 miliardy dolárov.
TRON je k dispozícii na drvivej väčšine búrz. Bittrex, Binance, Bitfinex a ďalšie umožňujú obchodovanie. Na Coinbase nie je možné kúpiť TRON.
Ak uvažujete o kúpe nejakého TRONu, pouvažujte registrácia účtu Binance pomocou nášho odkazu. Pomáha udržiavať plynulý kryptovaný obsah Blocks Decoded!
Aký je budúci potenciál spoločnosti TRON?
TRON má veľmi svetlú budúcnosť. Justin Sun má niekoľko veľmi vplyvných priateľov a je vplyvným výkonným riaditeľom a podnikateľom. Akvizícia spoločnosti BitTorrent nadáciou TRON je veľká vec a má potenciál vystaviť spoločnosti TRON obrovský nový trh..
Neúnavné úsilie o vysokorýchlostnú dostupnú sieť bude mať v budúcnosti obrovské výhody.
Aj keď je v obehu obrovská ponuka, rally vysokých cien všetkých čias ukazuje, že tento projekt má vážny apetít a nadšenie.
Pripojte sa ku komunite TRON
Ak sa chcete zapojiť do programu TRON, tu sú niektoré z najlepších komunít, ku ktorým by ste sa mali pridať:
- Oficiálne úložisko GitHub protokolu TRON
- Oficiálna webová stránka spoločnosti TRON
- Komunita TRON Reddit
- Nadácia TRON na Slacku
- Nadácia TRON na Twitteri
- Nadácia TRON na Facebooku
Kanál TRON Foundation Slack je stále iba na pozvanie, mali by ste však byť schopní získať pozvánku prostredníctvom komunity Twitter alebo Reddit.