Kasperis: kas tai yra ir kaip tai paveiks Ethereum?
Jei jums nėra svetimas kriptovaliutų pasaulis, tada yra tikimybė, kad esate girdėję apie gaunamus Ethereum tinklo pokyčius (tikriausiai daug kartų). „Ethereum“ vizionierius ir įkūrėjas Vitalikas Buterinas jau daugiau nei metus kalba apie tinklo pasikeitimą, nes jis, Vladas Zamfiras ir kūrėjų komanda nuolat stengiasi tobulinti dabartinę sistemą. Būsimas perėjimas nuo „Proof-of-Work“ („PoW“) prie „Proof-of-Stake“ (PoS) sutarimo mechanizmo yra lengvai vienas iš labiausiai laukiamų pokyčių, ateinančių į „Ethereum“, ir artėjant daugeliui kripto entuziastų kyla klausimų apie pokyčius. Mes žinome, kad dauguma žmonių, dalyvaujančių kriptosferoje, nėra „blockchain“ kūrėjai, todėl mes lengvai tai perskaitysime, kad galėtumėte suprasti, kas yra „Casper“ ir kaip tai paveiks „Ethereum“.
Kas yra „Casper“?
Pirma, „Casper“ yra vardas, skirtas būsimam (-iems) „Ethereum“ tinklo atnaujinimui (-ams). Iš tikrųjų yra du konkretūs „Casper“ projektai, kurie derinami, tačiau mes sutelkėme dėmesį į „Vitalik“ „Casper“, vadinamą „Casper“ draugišku galutinio dalyku (FFG), nes pirmiausia bus išleistas atnaujinimas. Šis naujas atnaujinimas yra esminis žingsnis perkeliant tinklą iš „PoW“ bendro sutarimo mechanizmo į galų gale kaip „PoS“ sistemą. „Vitalik’s Casper“ atveju ieškome abiejų protokolų derinio, kad būtų hibridinis „PoW / PoS“ sutarimo mechanizmas. Nors tiek „PoW“, tiek „PoS“ yra metodai, naudojami saugumui palaikyti ir pasiekti sutarimą dėl „blockchain“ pagrįsto tinklo, yra du svarbūs skirtumai tarp dviejų bendro sutarimo mechanizmų.
Pirmasis išleidimas yra hibridas tarp „PoW“ ir „PoS“, kol „Ethereum“ visiškai persijungia į „PoS“. Siekiama, kad tai palengvintų tinklo darbą, nes likę pokyčiai įvyksta laikui bėgant. Bet kodėl vis dėlto kas nors nori „PoS“ modelio? Galų gale, Bitcoin tinkle „PoW“ veikia nuo pat jo įkūrimo ir žmonės džiaugiasi galėdami nuolat kasyti didžiausią rinkos kapitalizaciją turinčią kriptovaliutą. Nors tai tiesa, taip pat yra keletas reikšmingų būdų, kaip „Ethereum“ tinklą galima patobulinti ir sustiprinti. Greitai apžvelkime dabartinės sistemos skirtumus ir tai, kaip „Casper“ planuoja ją tobulinti.
Darbo įrodymas (PW)
„PoW“ yra originalus sutarimo algoritmas, naudojamas „blockchain“ tinkle, kuris prasidėjo nuo „Bitcoin“ pradžios ir ką šiuo metu naudoja „Ethereum“ tinklas. „PoW“ modelis išpopuliarėjo dėl savo sugebėjimo apsiginti nuo paslaugų atsisakymo (DoS) atakų ir sugebėjimo užtikrinti, kad tie, kurie turi didžiausias pinigines tinkle, nebūtų tie, kurie kontroliuoja valiutą. Vietoj to, tinklas yra paskirstytas įvairiems kalnakasiams tinkle, kurie iš esmės sprendžia galvosūkius („kasyba“) ir prideda blokus prie grandinės, kuriuos patikrina visi kiti tinklo nariai..
Tačiau kai kriptovaliutų erdvė toliau vystosi ir plečiasi, bendruomenė ateityje ieško galimų problemų. Nors „PoW“ neleidžia tiems, kurie turi dideles pinigines, valdyti tinklo, tačiau buvo įrodyta, kad laikui bėgant jis tampa labiau centralizuotas, atsižvelgiant į tai, kas turi didžiausią skaičiavimo galią. Jei pažvelgsime į šių kasybos makiažą „Bitcoin“ tinkle, pamatysime, kad dideli kasybos baseinai bendrai kontroliuoja didesnę viso tinklo hashrato procentą..
„Hashrate“ platinimo duomenys iš Blockchain.info
Nors didžiausios tinklo kasybos grupės yra kasybos grupės, vadinasi, jas sudaro viso pasaulio kalnakasiai, kasantys kartu, o ne iš tikrųjų vienas subjektas, vis tiek yra galimybė atakuoti tinklą 51 proc. kad gautumėte didesnį pyrago gabalėlį. Su „Ethereum“ matome ir panašų vaizdą.
25 geriausi kalnakasiai blokuoja duomenis iš Etherscan.io
Kai kasyba tampa sunkiau išlaikyti konkurencingą, kalnakasiai turi nuolat pirkti daugiau techninės įrangos ir išplėsti savo veiklos dydį, kad išliktų pelningi. Mainais mums taip pat lieka kitas klausimas: energijos suvartojimas.
Kriptovaliutų kasimas naudojant „PoW“ sutarimo mechanizmą reikalauja daug skaičiavimo galios. Jei kada nors anksčiau matėte „Bitcoin“ ar „Ethereum“ kasybos ūkį, tai greičiausiai nieko nestebins. Kasybos operacijos dažnai apima begales GPU ir (arba) „Application-Specific Integrated Circuits“ (ASIC) kalnakasių, kurie nuolat veikia tam, kad operatoriai galėtų gauti pelno. Ne tik aparatūros kaina nėra pigi, bet ir elektros energijos operacijai vykdyti taip pat yra įspūdingai (tiksliau, nerimastingai).
Nors ta energija yra gerai išleidžiama Bitcoin ir Ethereum tinklų akyse, faktas yra tas, kad kasyba sunaudoja be galo daug energijos; netvarios sumos, kai kurie gali pasakyti. Tačiau tie kalnakasiai vaidina svarbų vaidmenį ir tinkle. Kalnakasiai moka ne tik už naujų monetų „kasimą“, bet ir užtikrina, kad tinklas būtų atnaujintas ir visos operacijos būtų patikrintos. Deja, ta kasybai naudojama energija kasybos metu negali būti naudojama tuo pačiu metu. Dėl elektros energijos sunaudojimo, kuris yra nenaudingas ne kriptografiniame kontekste, ir dėl vis didėjančio centralizavimo rūpesčio, Vitalikas Buterinas ir Vladas Zamfiras sukūrė „Ethereum“ tinklo, žinomo kaip „Casper“, sprendimą. Štai kodėl tai svarbu.
Kaip Casper planuoja išspręsti dabartines problemas
Žvelgdamas į dabartinius rūpesčius „Ethereum“ tinkle, „Casper“ suteikia galimybę perkelti „Ethereum“ nauja linkme, priartinant tinklą prie „Proof-of Stake“ (PoS) modelio. Pradžioje bus laikas, kai pirmasis hibridinis „Casper“ (kartais vadinamas „Vitalik’s Casper“) naudos „PoS“ „PoW“ tinklo viršuje, kad palengvintų perėjimą. Tačiau galutinis tikslas yra visiškai atitraukti „Ethereum“ tinklą nuo „PoW“ ir įdiegti „PoS“ sistemą. Kodėl? Nes jungikliu ketinama išspręsti beveik visus aukščiau nurodytus klausimus.
„Proof-of-Stake“ (PoS) ir Caspero poveikis „Ethereum“
Skirtingai nuo dabartinio „Ethereum“ tinklo galiojimo ir saugumo palaikymo modelio, „Casper“ daugiausia dėmesio skiria PoS sistemos diegimui bendruomenėje. Šiuo pakeitimu siekiama išspręsti centralizacijos, energijos vartojimo ir ekonominio saugumo problemas.
Pradžioje tiems, kurie vykdo kasybos operacijas, kol kas nereikės uždaryti parduotuvės. „Ethereum“ vis dar turėtų kurį laiką veikti „PoW“ po pirmojo „Casper“ atnaujinimo, tačiau tai reikia stebėti kalnakasiams. Didžiausias „Ethereum“ pokytis yra tai, kaip veiks „kasyba“. Su „PoS“ nebebus jokių „kalnakasių“.
Vietoj to, tikrintojai uždės ETH ir pradės tikrinti blokus statydami bloką, kurį, jų manymu, galima pridėti prie grandinės. Patvirtinus bloką ir jį pridėjus, už jį statę asmenys bus apdovanoti proporcingai jų statymams. Tačiau patvirtintojas, bandantis atlikti kelis statymus už skirtingus blokus ir veiksmingai neturintis „nieko pavojaus“, bus nubaustas ir sumažins savo akcijų paketą. Tai viena iš „Casper“ savybių, išskirianti jį iš kitų „PoS“ modelių ir kodėl ji labiau tolerantiška Bizantijos gedimams kaip sutarimo mechanizmas.
Po to, kai viskas bus pasakyta ir padaryta, didžiausi pokyčiai, atsirandantys į „Ethereum“ tinklą po visiško „Casper“ įdiegimo (tiek 1, tiek 2 dalys), yra šie:
- Nebėra darbo įrodymo (PoW), tradicinių kalnakasių nėra
- Padidėjusi Ethereum tinklo decentralizacija
- Mažiau energijos suvartojimo ir energijos švaistymo
- Padidėjęs saugumas nuo 51% atakos
- Lengviau išplėsti tinklą ir toliau augti
Žinoma, šifravimo bendruomenė tikrai nesužinos, kas nutiks „Ethereum“ tinklui, kol nebus išleista. Dažnai tenka daug planuoti, išbandyti ir optimizuoti, kas vyksta prieš „Mainnet“ paleidimą, tačiau tada viskas tampa šiek tiek sudėtingesnė, kai projektas pradeda veikti realiame pasaulyje. Dienos pabaigoje mes žinome tik tai, kokie turėtų būti numatyti rezultatai, tačiau teks palaukti, kol tikrasis „Casper“ pasirodys. Nors apskritai: tikrai optimistiškai.